1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Obama’nın “Büyük Felaket” sözüne bakanlıktan açıklama
Obama’nın “Büyük Felaket” sözüne bakanlıktan açıklama

Obama’nın “Büyük Felaket” sözüne bakanlıktan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Obama’nın 24 Nisan 1915'in 101. yıl dönümüne 2 gül kala yaptığı açıklama üzerine yazılı açıklama yayınladı.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, Ermeni Soykırımı'nın 101. yılında basın açıklaması yayımladı. Önceki yıllarda olduğu gibi "soykırım" ifadesini kullanmayan Obama,  Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Baracak Obama’nın açıklaması üzerine yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“ABD Başkanı Obama’nın 1915 olayları hakkında 22 Nisan 2016 tarihinde yaptığı açıklama, I. Dünya Savaşı koşullarında yaşanan acıların tek yanlı bir tarih anlatısı temelinde değerlendirilmesinin yeni bir örneğidir.

“Türkiye, Türk ve Ermeni halkları arasında yüzlerce yıllık birlikte yaşama deneyimi temelinde, barış içinde ortak bir gelecek inşa etme arzusunu samimiyetle ortaya koymaktadır.

“Dost ve müttefik ülkelerin, bu çağrıya destek vermek yerine, çatışmayı derinleştirmeyi savunan çevreleri cesaretlendirmesi üzücüdür. Bugüne kadar tarihte yaşanan acıları siyasete alet etmeye yönelik çabaların kimseye fayda getirmediği bir gerçektir.

“Hal böyleyken, her yıl belli tarihlerde üçüncü ülkelerin alacakları siyasi pozisyonlardan menfaat çıkarmaya çalışan çevreler, dostluk ve barış umudunu zedelemekle kalmayıp, o dönemde yaşanan ortak acılara da bir nevi saygısızlık etmektedir.

“Bu çerçevede, ABD yönetimini tarihi gerçekleri adil bir hafıza temelinde değerlendirerek, tüm tarafların acılarını dikkate alan, tarafsız, sağduyulu ve yapıcı bir yaklaşım benimsemeye davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.