Musul'dan kaçan Türkmenlere Kürtler kucak açtı

Irak'ta merkezi hükümetin kontrolünde bulunan ülkenin ikinci büyük kenti Musul'un Irak Şam İşlam Devleti (IŞİD)'ın eline geçmesinden sonra kentten yaklaşık 300 bin kişi kaçarak Federal Kürdistan'a sığındı.
HEWLER - Rojava'da aylarca saldırdıktan sonra Irak'a giren ve son olarak ülkenin en büyük kentlerinden biri olan Arap, Kürt, Türkmen, Süryani ve Ermenilerin bir arada yaşadığı, ilçeleriyle birlikte yaklaşık 3.5 milyon nüfuslu Musul kentini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) kaçan onbinlerce Musullu, Federal Kürdistan'ın Hewlêr, Duhok ve Zaxo kentlerine sığınmaya çalıştı.

Irak merkezi hükümetine bağlı asker ve polis güçlerinin kentten kaçması üzerine IŞİD'in denetimine aldığı Musul'a bağlı Suriye sınırındaki Rebiha ilçesini ise Peşmergeler operasyon düzenleyerek IŞİD güçlerinden temizledi.
 
Musul'un Suriye sınır kesiminde bulunan ve Yezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Şengal bölgesi de olası IŞİD saldırılarına karşı boşalıyor. 

TÜRKMENLER KÜRDİSTAN'A SIĞINDI

DHA muhabirinin bölgedeki durumla ilgili sorularını yanıtlayan KDP Başkanlık Meclisi Üyesi ve IKDP'nin Şeyhan bölge sorumlusu Ali Awni, Musul kent merkezi, ilçeleri ve köylerinden kaçan 500 bin kişiden, şimdiye kadar aralarında çok sayıda Türkmenin de bulunduğu yaklaşık 300 bin kişinin Federal Kürdistan'a sığındığını söyledi.
 
Musul'dan kaçışın devam ettiğini belirten Ali Awni, binlerce Peşmergenin ise Musul ve Kerkük yakınlarında Kürt bölgesinin sınırlarının bittiği noktada alarm halinde olduğunu dile getirdi. Ali Awni, şöyle konuştu:

"IŞİD güçleri Musul'a girerken Irak Merkezi Hükümetine bağlı ne asker ne de polis karşılık vermeden adeta kentten kaçmış. Savunmasız kalan on binlerce kişi de kenti terk ediyor. Kenti terk ederek Kürt bölgesinin Hewlêr, Duhok, Zaxo ve köylerine sığınanların sayısı 300 bini geçti. Binlerce kişi ise gelmeye devam ediyor. Musul ve Kerkük sınırlarında konuşlanmış olan binlerce Peşmerge ise alarm durumda. Henüz bölgemize yönelik bir saldırı yok. Ancak olursa Peşmerge en şiddetli şekilde cevap verecek." 

50 BİN PEŞMERGE ALARMDA

Musul ve Kerkük bölgesindeki peşmerge sayısıyla ilgili Ali Awni Bilgi vermezken; yerel kaynaklar, Kürt bölgesinin Musul sınırında 30 bin, Kerkük ve Germiyan bölgelerinde ise 20 bin Peşmergenin ağır silahlarla alarm durumuna geçirildiği ifade edildi. Rojava'nın silahlı gücü olan ve sayıları 50 bin civarında olan 'Kürt Yüksek Konseyi'ne bağlı YPG'nin, IŞİD'e karşı birlikte savaşma teklifini Ali Awni değerlendirdiklerini söyledi. Awni, bölgelerinde IŞİD ile henüz sıcak bir temas sağlanmadığını peşmerge güçlerinin ise her türlü saldırıya anında karşılık verebilecek donanıma ve güce sahip olduğunu bildirdi. Musul, Kerkük ve Germiyan bölgelerinde yoğunluklu olarak özel eğitimli Zerevani peşmergelerinin de konumlandığı ve IŞİD'e karşı operasyon için Bölge Başkanı Mesud Barzani'nin talimatını bekledikleri de kaydedildi.

VALİ: İLK ETAPTA CAMİ VE OKULLARA YERLEŞTİRİYORUZ

DHA'ya bölgedeki durumu değerlendiren Duhok Valisi Temir Ramazan ise, Musul'dan Kürt bölgesine açılan bütün yolları kontrol altına aldıklarını, bölgelerine akın eden onbinlerce kişinin barınabilmesi için ilk etapta 3 çadır kent kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.
 
IŞİD'in Kürt bölgesine sızabilecekleri bütün noktaları tuttuklarını kaydeden Temir Ramazan, Musul'dan kaçanları ise kontrollü olarak bölgelerine aldıklarını söyledi. Ramazan şöyle konuştu:

"Kürtler'in yanı sıra, Araplar, Türkmenler, Süryaniler de kaçarak Kürt bölgesine sığınıyor. Musul'dan kaçanları ilk etapta cami ve okullara yerleştiriyoruz. Irak'ın Suriye'ye açılan ve stratejik öneme sahip Rabia sınır kapısını ise peşmergelerimiz IŞİD güçlerinin elinden geri aldı. Şu anda orada kontrol peşmergelerimizde."
yardım ve ulus
 // Mıxemmed
Bazı arkadaşların tarihsel öfkesini anlıyorum,alpaslan kürtlerin yardımı ile anadoluya yerleşti ihanete uğradı, kurtuluş savaşında yardım edildi kürtler yine ihanete uğradı. bu defa tarih şunu gösteriyor ki kürtlere, her milleti sev yardım et. ama güvenme. Zordakine yardım etnik yapının üstündeki insani bir vazifedir. kim olursa olsun yardım eli uzatmak gerek...
12 Haziran 2014 Perşembe 14:37
tirkmeni
 // abdullah
türkmenlere kucak acmayin diyen arkadasa katiliyorum cünkü dün bir tv programinda konusan bir türkmenkafasi diyor, bunlarin hepsi danisikli dövüs yerlerimizi kürtlere vermek ve bizi kürtlere muhtac etmek icin yapiliyor böylesi bir durumda bile kürtleri istemiyor gerisini siz düsünün ki siradan biri degil aciklamayi yapan (sözüm var ) diyene duyrulur herbiji Kurdistan yasasin halklarin dostlugu (ama kadrini bilene )...
12 Haziran 2014 Perşembe 12:29
Perşmergeden Artık Akılcı, Siyasi Manevralar Bekliyoruz
 // Darin
Türkmen parti mensuplarının Türk kanallarına çıkıp IŞİD değil de Peşmerge aleyhinde konuşmaları, sanki tüm işlerin Kürtlerin bir oyunu olarak lanse etmeleri,IŞİD'in oralara girmesinden çok Peşmerge'nin oraya girmesinden korkmaları haliyle biz Kürtleri üzmekte ve Türkmenlere karşı mesafeli olmamıza neden olmaktadır.Ancak Peşmerge duygusal davranmayıp, onca ihanetlerine rağmen içlerinde bir tane masum da olsa onları korumak öncü vazifemizdir deyip yardım etmiştir. Gerçi oradaki Türkmenleri Kürtlere karşı kimin politize ettiği, donattığı hepimizin malumu!...
12 Haziran 2014 Perşembe 10:57