Musul Valisi: ’Kürdistan Yönetimi, Bağdat’tan önce imdadımıza yetişti’

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ve Irak Parlamentosu Başkanı Usame Nuceyfi ile görüşmek üzere Hewlêr’de bulunan Musul Valisi Esil Nuceyfi bir basın toplantısı düzenledi.

Musul valisi Esil Nuceyfi, Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı yardımlardan dolayı minnettar olduğunu belirterek ’’Kürdistan Yönetimi, Bağdat’tan önce imdadımıza yetişti. Bize, Bağdat yönetiminden daha fazla yardımcı oldular. Olayların başından itibaren bizimle irtibat halindeydiler. Yaptıkları diplomatik girşimden öte kardeşçe yardımdı’ dedi.

Nuceyfi Musul’da ordunun mevzilerini terketmesine ilişkin kendileri tarafından verilen bir talimat ya da karar olmadığını belirterek ordunun Bağdat’tan talimat alarak hareket ettiğini hatırlattı ve çekilme talimatının kimin tarafından verildiğini bilmediğini söyledi.

IŞİD’in Suriye rejimi tarafından desteklendiğini bildiklerini söyleyen Nuceyfi ancak İran tarafından destek gördüklerine dair ellerinde her hangi bir belge ya da kanıt olmadığını aktardı.

Nuceyfi, Musul kentine 5 km mesafede kuracakları bir karargahtan kentin idaresini ve güvenliğini tekrardan sağlamak için çalışacaklarının altını çizdi.

ASLİ YER KÜRDİSTAN
 // can turgut
KARDEŞÇE BİR KÜRT DAYANIŞMASI ELZEMDİR....
12 Haziran 2014 Perşembe 09:32
......
 // .....
BU GURUR HER MİLLETİN NASİBİ OLMAZ. BİR KEZ DAHA KÜRT OLMAKLA GURUR DUYUYORUM.BİJİ BIRATİYE GELAN!...
12 Haziran 2014 Perşembe 09:02
o halde kürdistan a bağlanın
 // bozo
bağdat sizi yalnız bıraktı...
11 Haziran 2014 Çarşamba 16:46