1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mesrur Barzani: Irak üçe bölünmeli
Mesrur Barzani: Irak üçe bölünmeli

Mesrur Barzani: Irak üçe bölünmeli

Federal Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD’den sonra bölgedeki çatışmaların son bulması için Irak’ın, Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmesi gerektiğini savundu.

A+A-

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin oğlu olan Mesrur Barzani, federal Irak devletinin artık işlevsiz olduğunu belirterek, Irak’ta Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmüş konfederal bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

“Konfederal sistem daha gerçekçi”

Mesrur Barzani, Irak devletinin herhangi bir gerçekliğinin kalmadığını belirterek, her parçanın kendi hükümeti ve başkentinin olacağı konfederal bir sistemin daha gerçekçi olduğunu söyledi.

“Ancak iyi komşu olunabilir”

Irak halklarının bir çatı altında ve birlikte yaşama karşı güvenlerinin kalmadığını söyleyen Mesrur Barzani, “Ancak iyi komşu olunabilir. Ve bu şekilde, birlikte bazı ortak projeler de yürütülebilir” ifadelerini kullandı.

“IŞİD, Şiilerin Sünni ihmalinden doğdu”

IŞİD’in Irak’ta ortaya çıkmasını Sünni Arapların, Şiilerce göz ardı edilmesinden kaynaklandığını savunan Barzani, “Bu yüzden IŞİD, Sünni bölgeleri kolaylıkla ele geçirebilmiştir” şeklinde konuştu.

“Musul kurtarıldıktan sonra ne olacağı netleşmeli”

Musul’u kurtarma operasyonuna da değinen Mesrur Barzani, Musul’u kurtarmadan önce kentin IŞİD’den sonra nasıl idare edileceğinin netleşmesi gerektiğini belirtti, Musul kurtarıldıktan sonra idari boşluk olursa, bir felaket yaşanabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.