1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Merkel: Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasında ben de masayı devirebilirim
Merkel: Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasında ben de masayı devirebilirim

Merkel: Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasında ben de masayı devirebilirim

"AB içindeki tartışmalar, AB değerleri içinde ilerlemiyor"

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasında ilişkin olarak "Ben de masayı devirebilirim, dönünce kahraman da olurum, ama bu mutabakatı çökmeden yönetmek istiyorum" dedi. Sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda Merkel'in laiklik konusundaki kaygısını bir katılımcı “AB, geçmişte askeri vesayete karşı Erdoğan'a destek verdi ama bugün seküler düzen için kaygılı” diye aktardı.

Merkel, Dünya İnsani Zirvesi için geldiği İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önce sivil toplumun temsilcileriyle bir araya geldi. İnsan hakları, yargı, medya, iş dünyası ve akademisyenlerden oluşan küçük bir grupla pazar günü iki saate yaklaşan kapalı bir toplantı yaptı. Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre, ardından da pazartesi günü Erdoğan'a, görüşmesinde, Türkiye'ye yönelik kaygılarını dile getirdiğini açıkladı. Sivil toplum temsilcileriyle yaptığı bu görüşmeye katılanlar Merkel'in Türkiye'deki gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu söyledi.

‘Masayı devirmek yerine iletişim’

Merkel, mülteci mutabakatına karşılık vize serbestisi için restleşmenin devam ettiği bir ortamda 'masayı devirmek' yerine 'iletişimi' tercih ettiğini belirtti. Merkel, Türkiye'de güçler ayrılığı ve laikliğin yıpranmasından duyduğu kaygıyı da paylaşırken, vize serbestisindeki 72 kriterin değişmediğini ve buna 2013'te, Erdoğan'ın imza attığını aktardı.

Merkel, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Geri Kabul Anlaşması karşılığında Vize Serbesti için süreci bir noktaya getirdiklerini belirtirken, görevden alınmasına yönelik bir yorum yapmadı. Merkel, kendisine yönelik eleştirilere "Ben de masayı devirebilirim, dönünce kahraman da olurum, ama bu mutabakatı çökmeden yönetmek istiyorum" mesajıyla karşılık verdi ve 'sert karşılık verilse de sonuçta iletişim kurmanın kaçınılmaz olduğuna' işaret etti.

“Çözüm sürecine dönülmeli”

Dokunulmazlıklar konusu açıldığında Merkel, parlamento üyelerinin büyük bir kısmının dokunulmazlıkların kalkması için oy kullanmasına şaşırdığını gizlemedi ve Türk halkının tepkisizliğine dolaylı bir göndermeyle işaret ederek, "Bizde bu kadar milletvekilinin dokunulmazlıkları kalksa, Alman halkı ‘nasıl böyle bir şey olur' diye sorar" mesajı verdi. Bölgede artan şiddete değinilirken, Merkel çözüm sürecine dönülmesini arzuladığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.