1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Medreseden "Külliye’ye" seslendiler
Medreseden "Külliye’ye" seslendiler

Medreseden "Külliye’ye" seslendiler

'Hakkari İl Kalsın Koordinasyonu' kentin il statüsünden düşürülmemesi için tarih Meydan Medresesi'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ı 'Hakkari il kalsın' çağrısı yaptı.

A+A-

YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - Hakkari’nin il statüsünden düşürülmesini öngören tasarı mecliste görüşülürken, tasarıya yönelik tepkiler devam ediyor.  Tasarı bir yandan Ankara’da bulunan Hakkari grubundan protest edilirken bir yandan da Hakkari il kalsın koordinasyonu kentin tarihi medresesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakkari il kalsın çağrısı yaptı.

Biçer Mahallesinde bulunan tarihi Meydan Medresesi’nde bir araya gelen ‘Hakkari İl Kalsın Koordinasyonu’ tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Koordinasyon adına söz alan Hakkari Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yaşar Kaplan, bir insanın memleketini yaşanır bulduğu, kendisini ona ait hissettiği ve anıları orda geçtiği için sevdiğini belirterek, Hakkari’nin Ortadoğu’nun tarihi kentlerinden biri olduğunu, kent merkezinde onlarca medrese ve cami kurulduğunu ve buralarda ilim ve irfan öğretildiğini söyledi.

Meydan Medrese’sinin 1701 yılında Hakkari Emiri İbrahim Han Bey tarafından yaptırıldığını anımsatan Kaplan, bu medresede çok değerli alimlerin yetiştiğine dikkat çekti.

Medrese’nde Cumhurbaşkanına seslenen Kaplan şunları söyledi: “Hakkari isminin tarihten silinmesi doğru değildir. Çünkü kadim bir şehrin kültürün tarih sahnelerinden silinmesine ön ayak olunması ileride çok büyük facialara neden olacaktır. Dolayısıyla devletten isteğimiz, Hakkari’nin il olarak kalması ve Hakkari’nin sahip olduğu bu kadimliğin bu tarihi eserlerin medrese ve hamamların restore edilerek kentin otantiğini kadimliğini gelecek nesillere aktarmak olmalı”

m1-027.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.