1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Meclis Başkanı Kahraman: Laiklik yeni anayasada olmamalı
Meclis Başkanı Kahraman: Laiklik yeni anayasada olmamalı

Meclis Başkanı Kahraman: Laiklik yeni anayasada olmamalı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğini, yeni anayasanın ‘dindar bir anayasa’ olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğini, yeni anayasanın ‘dindar bir anayasa’ olması gerektiğini söyledi.

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nin (AY-BİR) İstanbul’da düzenlediği “Yeni Türkiye Konferansları”nın altıncısında konuşan Kahraman, 1982 Anayasası’nın herhangi bir yerinde “Allah” ifadesinin geçmediğini belirtti.

Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır.”

‘Yeni ve dindar bir anayasa olmalı’

Dünyada üç anayasada laiklik ilkesine yer verildiğini söyleyen Kahraman; bu ülkelerin Fransa, İrlanda ve Türkiye olduğunu belirtti.

Türkiye’de laikliği isteyenin istediği gibi yorumladığını vurgulayan Kahraman, “Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım…Yeni ve dindar bir anayasa olmalı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.