1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kuzey Suriye Toplumsal Sözleşmesi kabul edildi
Kuzey Suriye Toplumsal Sözleşmesi kabul edildi

Kuzey Suriye Toplumsal Sözleşmesi kabul edildi

Kuzey Suriye Demokratik Federalizm Kurucu Meclisi, 2 gün süren toplantı sonucunda toplumsal sözleşme taslağını onayladı.

A+A-

Kuzey Suriye Demokratik Federalizm Kurucu Meclisi Siyasi Kurulu, uzun hazırlıklar sonucu hazırlanan toplumsal sözleme taslağını Derîk'te 27 Haziran'da başlayıp 2 gün süren toplantı sonucunda onayladı. Taslağa son halini vermek için yapılan toplantıda, sözleşme okundu ve tek tek maddeler gözden geçirilerek düzeltildi. Sözleşme, federal sistem ismi dışında herkesçe kabul edildi.

Federal sistem toplumsal sözleşmesi onay alınca, Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi'ne verilecek ve önümüzdeki toplantıda netleştirilecek isim için 3 öneri yapıldı.

Üç isim önerildi 

Önerilen üç isim şöyle: "Rojava Kürdistan'ı Demokratik Federal Sistemi", "Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi", "Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi."

Toplumsal sözleşme toplantıları

Toplantıda kurucu meclisin onayından geçen toplumsal sözleşmenin ilgili siyasi mercilere gönderilmesi ve basın-yayın organlarında yayınlanması kararlaştırıldı. Toplantı katılımcıları, toplumsal sözleşmenin Demokratik Özerklik Yönetimi Yasama Meclisleri'ne sunulması ve toplumsal sözleşme tartışmaları için kendileriyle toplantılar düzenlenmesi kararını aldı.

Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi Siyasi Kurulu'nun bir dahaki toplantısı 27 Temmuz 2016'da düzenlenecek.

Kurucu Meclis Siyasi Kurulu iki gün süren toplantı sonuçlarını bugün federal sistem resmi internet sitesinde yayınlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.