1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kürkçü Aram Yayınevi baskısını sordu
Kürkçü Aram Yayınevi baskısını sordu

Kürkçü Aram Yayınevi baskısını sordu

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Aram Yayınevinin Kırşehir'de 3 bin 959 kitabına el konulmasına ve Van'da yapılan kitap fuarında yayınevinin standına polisin baskın düzenlemesini İçişleri ve Adalet Bakanlığı'na sordu.

A+A-

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 21. İzmir Kitap Fuarı'na katılmak için Diyarbakır'dan gönderilen Aram Yayınlarına ait 3 bin 959 kitaba Kırşehir'de el konulması ve Van Kitap fuarına Aram Yayınlarına yapılan polis baskınını İçişleri ve Adalet Bakanlığı'na sordu.

Kürkçü, meclise sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti: 

*Jandarma tarafından el konulan kitaplar basılması ve yayılması "yasak" kitaplar mıdır?

*Kırşehir il Jandarma ekipleri tarafından el konulan kitapların tümü hakkında "toplatma kararı" var mıdır? Var ise bu kararın her bir kitap için gerekçesi nedir?

*Ön inceleme raporunda iddia edildiği gibi Abdullah Öcalan'ın yazarı olduğu kitaplar hakkında toplatma kararı var mıdır? Bu kitapları basmak ve yaymak suç mudur?

*Savcılık tarafından talep edilen ve hakimlikçe de onaylanan el koyma kararı daha önce alınan bir toplatma kararına dayanmakta mıdır?

*Aram Yayınları tarafından basılmış olan kaç kitap hakkında toplatma kararı vardır? Bu kitapların isimleri nelerdir?

Aynı Gerekçeyle İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya da şu sorular soruldu:

*İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin kargo firmasıyla gönderilen kitaplara el koyma yetkisi hangi mevzuata 
dayanmaktadır?

*Jandarma ekipleri, el konulan kitaplardan hangilerinin "terör örgütü propagandası" yaptığını ya da yasak kitaplar kategorisinde olduğunu hangi bilgi veya belgeye dayanarak bilmektedir?

*Kırşehir il jandarma birimleri tarafından el konulan kitaplar hakkında daha önceden alınmış bir "toplatma kararı" var mıdır?

*Söz konusu kitap kolilerinin açılması ve içeriklerine bakılması konusunda emniyet veya jandarma birimlerine emir veren emniyet veya jandarma birimi hangisidir?

*Van kitap fuarında Aram Yayınevi'nin standının basılarak kitaplara el konulması talimatı hangi emniyet birimi tarafından hangi mevzuata göre yapılmıştır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.