Kürdistan Petrolünü taşıyan ikinci gemi de yola çıktı

Kürdistan ham petrolünü taşıyan ikinci gemi de dün Ceyhan Limanı’ndan yola çıktı.

Daily Sabah gazetesi bir ingiliz petrol tücarına dayandırdığı haberinde Kürdistan petrolünün dünyanın en büyük şirketleri tarafınan istediğini belirtti.  

Kürdistan petrolünü taşıyan ’SEAMUSIC’ adlı petrol gemisi dün Ceyhan Limanı’ndan İtalya’nın Trieste Limanı’na doğru yola çıktı. Malta bayrağı taşıyan gemide 1 milyon varil ham petrol bulunuyor.

Daily Sabah gazetesi bir ingiliz petrol tücarının Kürdistan petrolünün ilk gemisinin satışını doğruladığını ancak petrolün kime satıldığını açıklamadığını belirterek aynı tücarın Kürdistan petrolünün dünyanın en büyük şirketlerinden biri tarafınan alındığını bildirdi. Kaynak Kürdistan petrolünün alıcısının çok olduğunun da altını çizdi.   

Öte yandan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığın bir kaynak, ikinci petrol gemisinin satılam üzere Akdeniz’e açıldığını doğruladı. 

Kürdistan Petrolünü taşıyan ilk gemi ise dün Fas'a demir atmış ancak Fas Hükümeti geminin limandan ayrılmasını istemişti.

petrol
 // kurdıstan
hayırlı olsun...
07 Haziran 2014 Cumartesi 14:48
PETROL..
 // VAHAP GEVERİ
Kürdistan coğrafyası yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından dünyanın sayılı hatta en zengin yerlerinden biridir.bu yüzdendirki tarih buyunca istilaya oğramış kaynakları farklı milletler arasında paylaşılır olmuştur biz kürt ler ise gelen her millete kucak açmış dicle fırat arası Mezopotamya toprakları herkese yeter deyip hoş geldiniz demişiz.oysa gelenlerin hiç biri dost değildi herbiri bu coğrafyadan bir parça kuparıp gittiler her şeyden önemlisi bu hakzızlığa baş kaldıran her bir kürdü yok ettiler tarihten silmek istediler ama bilmedikleri bir şey vardı biz ev sahibiydik onlar ise misafir geldiler ve gittiler bu gün yarı bağımsız bir parçamız var artık oluslararası piyasaya petrol sevkiyatı yapıyor tüm kürdistan i güçler sahiplenelim...
07 Haziran 2014 Cumartesi 13:55