Kürdistan petrolü uluslararası piyasalarda

Federal Kürdistan Yönetimi'nden Türkiye'ye ihraç edilen petrolün uluslararası piyasalara sevkıyatı başladı.

Federal Kürdistan'dan Türkiye'ye petrol akışının başlamasının ardından Türkiye şimdi bu petrolü uluslararası piyasalara sevketmeye başladı.

Açıklamayı yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkıyatı başladı. 1 milyon varil petrolün yüklemesi devam ediyor" dedi.

ÜNLÜK 400 BİN VARİL PETROL

13 Aralık 2013'te ilk petrolün boru hattına gönderilmesinin ardından, Silopi'ye kadar olan bölümdeki test çalışmaları tamamlanmış, test çalışmalarının ardından da Federal Kürdistan'dan sevkiyat 2014'ün ilk günlerinde başlamış ve petrol Ceyhan'a kadar gelmişti.

Federal Kürdistan'dan çıkarılan petrol Hevler'in Xurmala ilçesinde depolanarak petrol boru hattı ile Türkiye'ye gönderiliyor. Federal Kürdistan Yönetimi'nin 2014 hedefi günlük 400 bin varil petrol ihraç etmek. Beş yıl içinde de günlük 1 milyon varil kapasiteye ulaşılması planlanıyor.

Uluslararası fiyatlara göre, ilk etapta taşınacak petrolün yıllık değeri 11,5 milyar doları bulacak. Boru hattında sevkıyat tam kapasiteye ulaştığında ise bu rakam 38 milyar dolara ulaşacak.

 

yüksekovadan çıkın
 // atmaca
arkadaşlar küçük siyasi hesapları bir yerde bırakın biraz dünyaya 6 milyar insansın gözünden bakın bu adımın ne kadar önemli olduğunu bilin ben hendek kazılmasına karşı değilim İŞİD militanları o yollardan geçiş sağlıyor bunun en sağlıklı yolu denetimli geçiştir.
şu an dünyadaki tek kürt özerk hükümetini kürtler olarak sahip çıkmazsak bizi ezmeye devam edeceklerdir. anlamıyorum gerçekten çekememezlikmi var bizde barzani yada başkası bu ülke için ne yapıyorsa allah razı olsun demeyi öğrenemedik hendek hendek diye tutturdunuz ama ypg mitinglerindeki beşar esad posterlerine ne diyeceksiniz zalimle işbirliği yapanlar da zalimdir...
24 Mayıs 2014 Cumartesi 10:29
mirov nine
 // roj76
serok é kurdistan é mirov ninbe haki din petrol hebe wé çi bibe ninbe wé çibibe.. kurdistan başkanı adam olmadıkça petrolü olsa ne olur olmasa ne olur...
24 Mayıs 2014 Cumartesi 01:08
hendeğin cezası
 // zozan sarı
Barzani hiç kimseye petrol satamasın.bağdat a el avuç açar hale gelsin. Rojova da hendek açmanın cezasını çeksin....
23 Mayıs 2014 Cuma 22:23