1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a mektup
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a mektup

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a mektup

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'a OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri'ne (KHK) ilişkin bir mektup gönderdi. Kılıçdaroğlu, mektubunda "Kanun hükmünde kararname yönetimi hukuk açısından sorunlu" ifadelerini kullandı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'a OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri'ne (KHK) ilişkin bir mektup ile ekinde 669 sayılı KHK hakkında bilgi notu gönderdi.
Kılıçdaroğlu, gönderdiği mektupta şunları söyledi:

"Ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrasındaki ziyaretiniz sırasında olağanüstü hal KHK'lerine ilişkin kaygılarımı sizinle paylaşmıştım. Sizlerin de takdir edeceği üzere, demokrasilerde devletin temel kurumlarının yapılandırılması, ortak akıl ve parlamento iradesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu düzenlemelerin olağanüstü hal psikolojisiyle yapılmasının ilerde daha büyük sorunlara yol açtığı malumunuzdur. Geçici dönemlerin olağanüstü yöntemleri ile kalıcı düzenlemeler yapılmasının devlette derin kırılmalar ve geri dönülmez hasarlar yaratabileceği düşünülmektedir. Görüldüğü kadarıyla 669 sayılı KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri gibi çok önemli bir kurum olağanüstü hal süresini de aşacak şekilde yeniden düzenlenmektedir. Bu yapılandırmanın titiz bir çalışma, ortak akıl ve kanun yoluyla yapılmasının yaşamsal öneme sahip olduğu çok açıktır. 

Söz konusu yöntemin hukuk açısından da sorunlu ve Anayasaya aykırı olabileceği yönünde düşünceler taşımaktayız. Bu çerçevede bizden konuya ilişkin olarak talep ettiğiniz bilgi notunu ekte sunuyoruz. Karşı karşıya olduğumuz sorunun büyüklüğünü biliyor, bunu yeni sorunlara yol açmadan aşabilmenin ortak çaba ile mümkün olduğu inancımızı koruyoruz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.