1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı
Kılıçdaroğlu adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı

Kılıçdaroğlu adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak adli yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini açıkladı.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün düzenlenecek adli yıl açılışı törenine katılmama gerekçelerini Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a anlattı.

Kılıçdaroğlu’nun gerekçeleri şöyle:

“Güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmaz”

“Yasama, yürütme ve yargının ayrı olması gerekir. Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı’nın Sarayı’nda adli yıl açılışı olmaz. Bu durum güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmaz.

“Açılışın yapılacağı yer, tartışmalı bir yer. Maliyeti bilinmiyor. Burayla ilgili çeşitli mahkeme kararları var. Saydamlığı savunması gereken yargı için uygun değil.

“Yargıçlar alkışlamazlar, ayağa kalkmazlar”

“Yargıçların cüppelerinde düğme yoktur, kimsenin karşısında düğme iliklemesinler diye. Yargıçlar alkışlamazlar, ayağa kalkmazlar.

“Yargı bağımsızlığını gösteren sembollerdir bunlar ve semboller çok önemlidir. Sembolik açıdan da orada olmamalı açılış.

“Güvenlik sorunu varsa bu ülkeye turist nasıl gelecek?

“Bize önce beş yıldızlı otel için davetiye gelmişti. Biz de kabul etmiştik. Sonra değiştirdiler, Saray’da yapmaya karar verdiler. Neden? Güvenlik gerekçesiyle…

“Beş yıldızlı bir otelde güvenlik sorunu varsa bu ülkeye turist nasıl gelecek? Koskoca devlet, bir otelde bile güvenliği sağlayamayacak durumda mı? Böyle şey olabilir mi?

“Yargıçlar, Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı?”

“Bir devleti devlet yapan temel unsurlardan biri de geleneklerdir. Yargıyla ilgili gelenekler, evrensel çapta geleneklerdir. Bu gelenekler darbe döneminde bile değişmedi. Şimdi niye değişiyor?

“Türkiye’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan farklı düşünene “FETÖ’cü” muamelesi yapılıyor. Böyle bir atmosferde yargıçların doğru dürüst karar vermesi beklenebilir mi?

“Çok merak ediyorum: Adli yıl açılışına katılacak olan yargıçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı, alkışlayacaklar mı? Bunu dikkatle izleyeceğim.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.