1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK'in Van mitingine valilik engeli
KESK'in Van mitingine valilik engeli

KESK'in Van mitingine valilik engeli

KESK'in yarın Van'da yapacağı "Laik eğitim ve laik yaşam! İş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz! Baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alanlardayız!" bölge mitingi valilik tarafından yasaklandı.

A+A-

VAN - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) yarın Van'da yapacağı "Laik eğitim ve laik yaşam! İş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz! baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alanlardayız!" bölge mitingine Van Valiliği tarafından yasak getirildi. 

KESK Şubeler Platformu, valiliğin yasağını basın açıklamasıyla kınadı.

KESK adına konuşan Gülcan Kaçmaz Sayyiğit,"Valilik kararına karşı hukuki girişimleri başlattık ve ülkemizde zerre kadar hukuk kalmışsa itirazlarımıza olumlu yanıt verileceğini düşünüyoruz. Ancak içinden geçtiğimiz sivil darbenin temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırdığı gerçeğini de unutmuş değiliz" dedi.

Uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile güvence altına alınmış olan toplantı ve gösteri yürüyüşleri haklarının özelikle son bir yıldır pervasızca engellendiğini söyleyen Sayyiğit, "2911 sayılı yasa toplumsal muhalefeti susturmak, bastırmak, etkisizleştirmek için bir sopa olarak kullanılıyor. Oysa mevcut 12 Eylül anayasası bile toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkımızı teminat altına almıştır" diye konuştu.

Sokakların çeşitli gerekçelerle emekçilere kapatıldığı, soruşturmalarla, cezalarla, sürgünle, görevden uzaklaştırma ile emekçilerin sindirilmek istendiğini belirten Sayyiğit, şöyle devam etti: "Taleplerimizi haykırmak, ve mücadeleyi yükseltmek için alanlara çıkmak istedik. İşte AKP'nin uykusunu kaçıran da budur. Eğitimin ve ülkenin gidişatından rahatsız olan tüm toplum kesimlerini de açıklamalarımıza katılmaya, gidişattan rahatsızlık duyan herkesi geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Kazanılmış haklarımızı ve geleceğimizi inşa edilmekte olan diktatöryal yeni rejimin insafına bırakmayacağız. Bütün demokrasi güçlerini birleşik bir mücadeleye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.