Kerkük’te bir nahiye peşmergenin denetimine geçti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri Musul’u aldıktan sonra Kerkük’e ilerlerken, bir çok bölgede Irak ordusu mevzilerini terk ederken peşmerge güçleri boşalan köylere yerleşiyor.

KERKUK - Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin kurduğu Dicle operasyonlar merkezine bağlı birliklerin denetiminde olan Keyan nahiyesinin, Irak ordusunun IŞİD tehdidi karşısında geri çekilmesi üzerine peşmerge denetimine geçtiği bildirildi.

Peşmerge kaynakları, Irak askerlerinin çekildikleri yerlere IŞİD’in yerleşmesini istemediklerini belirtiyor.

Öte yandan IŞİD’in Kerkük çevresindeki ilçelere yönelik saldırıları sonucu Hawice kazasını ele geçirdikleri bildirildi. Yerel medya, buna karşın peşmergelerin Moneka beldesi ile Yekince ve Dakunde köylerini IŞİD’in elinden aldığını söylüyor.

Yerel askeri yetkililer Kerkük’ün batısındaki Hawice, Zab, Riyad ve Abbasi sektörleri ile güneydeki Reşad ve Yankaca’nın IŞİD’in denetimine geçtiğini bildiriyor.

Bu arada IŞİD çetelerinin, Kerkük bölgesinde rehin aldıkları polis, asker ve El Kaide karşıtı milislerden oluşan 15 kişiyi infaz ettiği duyuruldu. 

mantıklı olun
 // peşmerge
kürt yönetimi bu fırsatı kaçırmamalı acilen askeri takviye yaparak bütün musulu tekrar almalı bir daha ne ırak askeri ne de abd askerlerine giriş vermemeli ayrıca bu sözde islami çetelere karşı uluslararası alanda destek istemelidir.inşallah fırsatı kaçırmazlar bilmem anlatabildim mi?...
11 Haziran 2014 Çarşamba 20:15
Buyuk oyun
 // Elih batman
Cok tuhaf bir sekilde Irak ordusu silah birakip yerini cetelere birakmasi cok tarihi bir firsati kurdlere sunuyor.2000 li yillarda elimize gecen firsati kacirmistik.simdi ayni firsat olusuyor.yani kerkuk ve musulun kurdistana baglanmasi an meselesi dir.artik bizim guclerin hukuksal bir sebebi var sivil halkin korunmasi ile bu sehirlerimizin kurdistana baglanabilir.bence turkiyede bu isin icindedir.kurdlerin butun askeri gucleri ile turkiye bir anlasmaya gidecektir.istemesekte boyle gorunuyor.serok ocalanin dedigi gibi mezopotamya ve anadolu halki yukselecektir.Bu olayda buyuk bir planlama var bence kurdler ve turk devleti icindedir.yani misaki milliye gidiyoruz.ama turklerin dedigi gibi degil.kurdlerin dedigi gibi bir birliktelik....
11 Haziran 2014 Çarşamba 17:33
ÇETELER PİYONDUR
 // siyabend
Ortaçağ düşüncesine sahip bu çeteler. Aynı zamanda insanlığın düşmanı.Kim bu yaratıklar nerden geliyorlar. Kimden bu desteği aliyorlar. Çok karanlık örgüt olan ışid farklı ülkelerden toplama çetelerdır.Bunların isminin islam olması hiç birşey ifade etmez.Çünkü vaşilikleri örtemiyecek kadar büyük katliamlar yaptılar....
11 Haziran 2014 Çarşamba 16:48