1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kerime Külter: Oğlumu bulun
Kerime Külter: Oğlumu bulun

Kerime Külter: Oğlumu bulun

Cumartesi Anneleri 586’ıncı kez adalet arayışı ile bir araya geldi. Eyleme ses kaydı yollayan Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter, “Hepimiz canımızı arıyoruz. Siz bizim oradaki vekilimizsiniz. Hurşit’in bulunması için elinizden geleni yapın" dedi.

A+A-

Cumartesi Anneleri/İnsanları, adalet arayışlarının 586’ıncı haftasında bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

“Failler Belli, Kayıplar Nerede?” pankartının yanı sıra kayıplarının fotoğrafları taşıyan Cumartesi Anneleri bu hafta, Görümlü’de kaybedilen 6 yurttaşın 23 gündür kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile sanatçı Ferhat Tunç da destek verdiği eylemde, kayıp yakınları 14 Haziran 1993’te Şırnak’ın Silopi ilçesi Görümlü köyünde kaybedilen 6 köylünün faillerinin neden korunduğunu sordu.

Eylemde ilk olarak 28 Temmuz 1993’de Bitlis’te gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe konuştu. 586 haftadır kayıpları aradıklarını belirten Tepe, faillerin yargılanmasını istedi.

Çocukları gözaltında kaybedilen annelerin acılarının aynı olduğunu belirten Tepe, “Katiller bulunsun, hesap sorulsun” dedi.

“Katilleri yargı önüne çıkarın bu ateş sizi de yakar”

Onun ardından ise 12 Eylül döneminde işkence ile öldürülen Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan söz aldı.

Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri’nin çığlığı olduğunu dile getiren Cihan, iktidarların ise bu çığlığı duymadığını söyledi.

İktidarın yeniden ‘faili meçhul’ cinayetleri devreye sokmak istediğine dikkat çekerek Hurşit Tükel’in akıbetini soran Cihan, “586 haftadır annelerden yükselen çığlık duyulsaydı yeni faili meçhul cinayetler yaşanmazdı. İktidar, 23 gündür kendisinden haber alınamayan Külter’e dair bir yanıt vermiş değil. Katilleri yargı önüne çıkarın. Yoksa bu ateş sizi de yakar” diye konuştu.

Buldan: Acılara yeni acılar eklendi

HDP Milletvekili Pervin Buldan da, 23 gündür Külter’in akıbetinin sorulduğunu ancak yanıt alamadıklarını söyledi.

Kayıp yakınlarının yıllardır acı içinde olduğunu söyleyen Buldan, bu acılara yeni acıların eklendiğini belirterek, “Bu ülke faili belli cinayetleri ülkesi olmamalıdır. Failleri yargı önüne çıkarın. Adalet arayışımız sürecek” diye konuştu.

Tanrıkulu: Kayıplar için mücadele sürecek

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise yaptığı konuşmada Külter’in durumunun kendisine Silopi’de 2001’de gözaltına alınan HADEP’li yöneticiler Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’i hatırlattığını ifade etti.

O dönem bölgeye gittiklerinde savcıya ısrar etmelerine rağmen savcının gözaltların tutulduğu Tugay Komutanlığı’na gitmediğini, eğer gidilseydi bugün Külter durumunun yaşanmayacağını söyledi.

Aradan 15 yıl geçmiş olmasına rağmen savcının yine Tugay Komutanlığı’na gitmediğini ve Külter’in durumu ile ilgilenmediğini söyleyen Tanrıkulu, kayıplar için mücadelesinin süreceğini vurguladı.

Anne Külter: Acılarımız ortaktır, oğlumu bulun

Eylemde, Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter’in gönderdiği ses kaydı da dinletildi. Anne Külter, ses kaydında, “Şartlardan dolayı gelemedim. Oğlum kayıp onu arıyorum. Kanımın son damlasına kadar onu arayacağım. Bu yoldan dönmeyeceğim. Hepimiz canımızı arıyoruz. Siz bizim oradaki vekilimizsiniz. Hurşit’in bulunması için elinizden geleni yapın. Acılarımız ortaktır. Oğlumu bulun” diye seslendi.

“Yıllar geçse de adalet arayışı devam edecek”

Yine Şırnak’ın Silopi ilçesi Görümlü köyünde, 1993 yılında gözaltında kaybedilen Mehmet Salih Demirhan’ın eşi Zeynep Demirhan’ın gönderdiği mektup da, kayıp yakınlarından Meryem Göktepe tarafından okundu.

Demirhan mektubunda, yıllar geçse de adalet arayışının devam ettiğini vurguladı.

Haftanın basın açıklamasını ise, kayıp yakınlarından Maside Ocak okudu.

Ocak, 23 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in annesi Kerime Kültür’ün ‘Oğlum nerede?’ sorusunun yanıtsız kaldığını söyledi.

Görümlü’de 6 köylünün kaybedilmesinde sorumluluğu olanların yargı önüne çıktığını davanın AİHM’e götürüldüğünü, ancak AİHM’in verdiği kararı mahkemenin yok saydığını hatırlatan Ocak, şunları söyledi:

“Biz merak ediyoruz AİHM’in yaşam hakkının ihlaline ilişkin maddesini mahkeme neden dikkate almadı? Bilmek istiyoruz, duruşmalarda kaybedilen gözaltların tutulduğu karakolda zorunlu askerlik yapan 2 tanığın ifadelerinin, kayıp yakınların ve tanıklık yapmış köylülerinin destekler nitelikte olmasına rağmen, gözaltında kaybetme davalarındaki en önemli delilin tanık ifadeleri olmasına rağmen mahkeme heyeti tanıkları neden dikkate almadı?”

“Bilmek istiyoruz, Hurşit Külter nerede?”

Ocak, son olarak Görümlü kayıplarından sorumlu tutulan 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda bugün de Hurşit Külter’in kayıt dışı tutulduğuna dair iddialar olduğunu söyledi.

Ocak, “Bilmek istiyoruz; Hurşit Külter 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda mı? Bilmek istiyoruz Hurşit Külter nerede?” diye sordu.

Açıklamanın ardından, Görümlü davasının avukatı olan ve Diyarbakır’da öldürülen Tahir Elçi anıldı. (imc)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.