1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Karşı olduğumuz durum Yüksekova'nın il olması değil, Hakkarinin ilçe olmasıdır'
'Karşı olduğumuz durum Yüksekova'nın il olması değil, Hakkarinin ilçe olmasıdır'

'Karşı olduğumuz durum Yüksekova'nın il olması değil, Hakkarinin ilçe olmasıdır'

CHP Hakkari İl Başkanı Aytekin Karahanlı, Hakkari'nin ilçe statüsüne düşürülüp Yüksekova'nın il yapılmasına ilişkin, "Karşı olduğumuz durum Yüksekova'nın il olması değil, Hakkarinin ilçe olmasıdır" dedi.

A+A-

YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Hakkari ve Şırnak'ın ilçe statüsüne düşürülüp isimlerinin değiştirilmesine yönelik tepkiler sürüyor. CHP Hakkari İl başkanı Aytekin Karahanlı, Meclis'e sunulan tasarıya ilişkin, "Demokrasi ve barış aşığı bu onurlu halkın bu mücadelesinin karşılığı ilçe olmak değil, il statüsünün korunmasıdır. Buradan Cumhurbaşkanımuz sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sesleniyorum; lütfen bu halkın çığlığını duyun ve bu tasarıyı geri çekin. Hakkari halkının 80 yıllık kazanılmış il statüsünü elinden almayın" ifadelerini kullandı.

Yüksekova'nın il olmasına karşı olmadıklarını vurgulayan Karahanlı, Hakkari'nin de il olarak kalabileceğini belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan CHP'li Karahanlı şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz günlerde Ak Partinin TBMM' ye sunduğu torba tasarıda Hakkari ilimizin İl statüsünden çıkarılıp ilçe statüsüne dönüştürülmesi öngörülüyor. Hakkari ilimizin, Türkiye haritasının en uçtaki konumuyla İran-Irak sınırındaki yeri münasebetiyle ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir. İlimiz konumu ve coğrafi yapısıyla birçok topluluğun ilgisini çekmiş ve birçok millete vatan olmuştur. Köklü bir geçmişe sahip olan ilimiz Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür. 1936 yılında il statüsünü kazanan Hakkari ilimizin ilçe statüsüne indirilmesi ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel anlamda tamamıyla yok olma riskini beraberinde getirecektir. Ortalama 70.000 nüfusa sahip ilimiz il vasfını yitirdiği taktirde nüfusun büyük oranda göç edeceği, sermaye sahiplerinin varlıklarının büyük oranda değersizleşeceği, turizmi yada başka bir ekonomik kaynağı olmayan ilimizin zaman içinde köy vasfına bürüneceği aşikardır."

"HALKIMIZ İKİNCİ DARBEYİ DE BU TARASIYLA YAŞAMAKTADIR"

"Son günlerde ülkemizin karşı karşıya kaldığı acımasız, vahşi darbe girişimine karşı dimdik durarak haftalardır demokrasi nöbetini aralıksız sürdüren vefalı halkımız ikinci darbeyi de bu tasarıyla yaşamaktadır. Demokrasi ve barış aşığı bu onurlu halkın bu mücadelesinin karşılığı ilçe olmak değil, il statüsünün korunmasıdır. Buradan Cumhurbaşkanımuz sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sesleniyorum; lütfen bu halkın çığlığını duyun ve bu tasarıyı geri çekin. Hakkari halkının 80 yıllık kazanılmış il statüsünü elinden almayın. Bu konuyla ilgili daha önce CHP genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük ve ellerinden gelen yardımı, mücadeleyi esirgemediler. 5 Ağustos Cuma günü saat 16:00 da sayın Kılıçdaroğlu ile bu konuyu tekrar görüşmek üzere Ankara'da olacağız."

"YÜKSEKOVA'NIN İL OLMASINA KARŞI DEĞİLİZ"

"Karşı olduğumuz durum Yüksekova'nın il olması değil, Hakkarinin ilçe olmasıdır. Hakkari il olarak kalabilir ve Yüksekova da il yapılabilir. Bu durumda Durankaya, Uludere, Beytüşşebap, Çukurca Hakkâri ilimize bağlı ilçeler; Esendere, Derecik, Şemdinli ve Büyükçiftlik de Yüksekova ilimize bağlı ilçeler olarak tasarlanabilir. Bu konunun takipçisi olacağımızı kıymetli hemşehrilerimizin bilmesini isterim ve bu vesileyle dualarınızı bekler, tasarının geri çekilmesi umuduyla selam ve saygılarımı sunuyorum" 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum