1. HABERLER

  2. ADVERTORİAL

  3. Kantaron Nedir? Kantaronun Faydaları Nelerdir?
Kantaron Nedir? Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kantaron Nedir? Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kantaronun bilinen birçok faydası vardır. İştah sorunu yaşayan kişiler iştah açıcı olarak kullanabilir. Ayrıca yüksek ateş durumlarında ateşi düşürmek için de kantaron otundan faydalanılabilir.

A+A-

Kantaron sarı renkte çiçekler veren bir bitkidir. Kantaron adı farklı adlarla da anılır. Binbirdelik otu, kılıç otu, sarı kantaron bu otun diğer isimleridir. Hypericum perforatum ise kantaron adının bilimsel adıdır. Çentiyangiller familyasına ait bir ottur. Kantaron bitkisinin boyları 30-80 cm yükseklikte olup çiçeklerinin boyları ise 8-15 mm arasındadır. Sarı kantaron haziran ayının sonlarına doğru çiçek vermeye başladığında yerin 5 cm yukarısından kesilerek toplanır.ve kurutularak kullanılır. Japon gülü ile ilgili bilgide bulabilirsiniz ateş çiçeği hakkında bilgi de. Bunlar için nezamandikilir.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

İçeriğinde A ve C vitaminleri ile reçine, zamk, hypelin isimli sarı renk boya maddesi bulunur. Sarı kantaron yurt dışında ise St. John's Wort olarak anılır. Kantaronun bilinen birçok faydası vardır. İştah sorunu yaşayan kişiler iştah açıcı olarak kullanabilir. Ayrıca yüksek ateş durumlarında ateşi düşürmek için de kantaron otundan faydalanılabilir. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlığı yaşayanların bu sorunlarını hafifleten bir ottur. Mide ağrılarının giderilmesinde yardımcı olması mideye sağladığı bir başka faydasıdır. Stres ve sinire karşı rahatlatıcı bir etkisi vardır.Kas gevşetici olarak da kullanılır.

Depresyon tedavilerinde etkili bir antidepresan görevi görür. Depresyon tedavisinde genellikle ilaç veya kapsül şeklinde alınır. Vücuda enerji verir. Vücudun direncini arttırır. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olduğu gibi bağırsak solucanlarının yok edilmesine de fayda sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılabilen bir aktar ürünüdür. Bebeklerde sık sık yaşanan gaz sorunlarının ve bu gaz sorununa bağlı karın ağrılarının giderilmesine ,bebeklerin bu sayede rahatlamasına yardımcı olur.

Uykusuzluk sorununa karşı da sarı kantarondan faydalanılır. Özellikle yakın dönemlerde sarı nokta hastalığının tedavisinde de faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sarı nokta tedavisinde de sarı kantaron otundan yararlanılır. Yani görme sorunlarına karşı da yardımcı olan bir ot türüdür. Ayrıca vücuttaki ağrıların giderilmesinde vücuda sarı kantaron ile masaj yapılarak etkisi gözlemlenebilir. Yaraların iyileşmesinde daha doğrusu daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmesinde etkilidir. İshal sorunu yaşayanlar için de birebirdir. Fazla sigara, kahve tüketenlerde nikotin ve kafeinin sebep olduğu zararların yok edilmesinde de sarı kantaron kullanılır. HIV virüsü taşıyanlarda bu virüsün yok edilmesi için de kullanılabilir.

Öksürük sorununa çare olan bir ottur. Bunun yanında küçük çocuklarda uykuda altına yapma sorununa büyük ölçüde fayda sağlar. Balgam söktürücü olarak da sarı kantaron otundan faydalanılabilir. Sonuç olarak sarı kantaron vücuda çok çeşitli faydaları olan bir ot türüdür. Bu nedenle evlerden eksik edilmemesi gereken mucizevi bir üründür. Sarı kantaronun bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sarı kantarondan sarı kantaron yağı veya sarı kantaron çayı şeklinde de faydalanılabilir.

Sarı Kantaron Çayı Tarifi Malzemeler 1 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi Yarım litre su Hazırlanışı Sarı kantaron bitkisi küçük küçük ufalanarak veya parçalara ayrılarak ölçüsü verilen suyun içine bırakılır. Ve yaklaşık olarak 15 dakika bu şekilde kaynatılır. Kaynadıktan sonra da bir süre demlenmesi için beklemeye bırakılır. Daha sonra suyu süzülerek afiyetle içilir. Bu içerik ne zaman dikilir bitki ve besleyici gıda sitesi nezamandikilir.com sponsorluğunda hazırlanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.