1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsveç ÇevrePartisi Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan: Öcalan özgür olacak
İsveç ÇevrePartisi Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan: Öcalan özgür olacak

İsveç ÇevrePartisi Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan: Öcalan özgür olacak

İsveç ÇevrePartisi Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan, ‘Şimdi bir ev hapsinin mümkün olacağını ve 5 yıl içinde Abdullah Öcalan’ın özgür olacağını düşünüyorum’ dedi.

A+A-

ANF'de yer alan habere göre Çevre Partisi Yeşiller’in Gävle Belediyesi Meclis Üyesi Roger Persson ile birlikte Gävleborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ni ziyaret eden Kaplan İsveç, Türkiye hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Türkiye’de yaşanan sorunun bundan 90 yıl önce Mustafa Kemal’in ‘Tek dil’, ‘Tek devlet’, ‘Tek millet’ ideoljosininin uygulanmasıyla başladığını, ancak günümüzde bunun yaşamın gerçekleriyle örtüşmediğinin açığa çıktığını ifade etti.

90 yıl içinde köprünün altından çok sular geçtiğini ve geçtiğimiz yıl barış yolunda küçük ancak önemli bir adım atıldığını söyleyen Kaplan, Türkiye’deki sorunun çözümünü istemeyen güçlerle İsveç’teki çeşitli etnik gruplar arasında anlaşmazlık ve çatışma yaratmak isteyen güçler arasında kıyaslamalar yaptı.

Orta-Doğu’da kolonyal güçlerin bölgenin zenginliklerini yağmalamak için halkları karşı karşıya getirmeye çalışan politikalar izlediklerini belirtti ve Çevre Partisi Yeşiller’in bu tür politikalara karşı mücadelede kararlı olduğunu ifade etti.

İsveç’te de Kürtlerle Türkleri, Araplarla Somalilileri karşı karşıya getirmek isteyen güçlerin parlamentoda da bulunduklarına dikkat çeken Kaplan,  “Bunlar faşist, ırkçı ve insanlık karşıtı güçlerdir. Varlıkları da bu karşıtlık ve düşmanlık politikasına bağlıdır. İsveç artık 40 yıl önce babam Ökkeş Kaplan’ın geldiği İsveç değildir” şeklinde konuştu.

25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri hakkında da bilgi veren Kaplan daha sonra soruları cevapladı.

Yeşiller’in Kürt politikasının ne olduğu sorusunu “Ben de çok kültürlü bir şehirden, Antep’ten geliyorum. Anneannem Kürttür. Yeşiller çok kültürlülüğe inanıyor. Kürt sorununun çözümü konusundaki düşüncemiz ana dilde eğitimin ve otonominin tanınmasıdır” diyerek yanıtladı.

Kaplan, “Kürt kökenli milletvekilimiz Jabar Amin Kürt tarafıyla, ben de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  ve diğer yetkililerle görüşmeler yaptık. Her iki taraftan da sorunun silahla çözülmeyeceği görüşünde olduklarını gördük. Bu sevindiricidir. Müzakere ve çözüm için çaba göstereceğiz” şeklinde yanıtladı.

Kaplan, kendisinin Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşmasından yana olduğunu vurguladıktan sonra  ‘Şimdi bir ev hapsinin mümkün olacağını ve 5 yıl içinde Abdullah Öcalan’ın özgür olacağını düşünüyorum’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum