Irkçılık tartışmaları 'Oscar'a geri adım attırdı

Los Angeles'ta 1929 yılından bu yana Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleriyle ilgili 'beyaz'lardan yana ayrımcılık yapıldığına ilişkin yoğun eleştiriler, Akademi'nin yapısında değişiklik yapma kararı almasına neden oldu

Oscar'da 'ırkçılık' yapıldığı eleştirilerine destek veren birçok ünlü Hollywood yıldızının 88. Oscar ödül törenini boykot edeceğini açıklamasının ardından, Akademi Oscar'ın geleceğinin tehlikeye girmemesi için konuyu görüşmek üzere özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Oscar adaylarının belirlenmesindeki 'oylama süreci, üyelik şartları ve yönetim yapısı' konusunda değişiklik yapılması için oylama yapıldı. Oylama sonucunda oy birliğiyle değişiklik yapılmasına karar verildi.

Değişikliklerden en dikkati çekeni yeni ve mevcut üyelerin oylama statülerinin her 10 yılda bir gözden geçirilmesi kararı oldu. Guvernörler Kurulu'na üç yeni üye eklenirken, Başkan tarafından belirlenecek üyelerin yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.

ÜYELERİN YÜZDE 94'Ü BEYAZ

Akademiden yapılan açıklamada alınan kararın amacının 2020 yılına kadar kadın ve farklı etnik gruplardan üye sayısını iki katına çıkarmak olduğu kaydedildi. 2012'de bir araştırma sonucunda, Akademi üyelerinin yüzde 94'ünün beyaz, yüzde 77'sinin erkek, yaş ortalamasının da 62 olduğu belirlenmişti.

'OSCAR ÇOK BEYAZ PROTESTOLARI'

Son iki yıldır siyahilerin Oscar'a seçilmediği gerekçesiyle yoğun eleştiriler alan Akademi, 2016 yılı Oscar adaylarının açıklanmasından sonra finale 20 oyuncunun hepsinin beyaz tenli olmasıyla yeni bir protesto dalgasının oluşmasına neden olmuştu.