İranlı nükleer fizikçi 'idam edildi'

İran'da 2010 yılından bu yana tutuklu bulunan İranlı nükleer fizikçi Şahram Amiri'nin annesi, BBC'ye açıklamasında oğlunun 'idam edildiğini' söyledi.

Amiri'nin annesi, gömülmek üzere memleketlerine gönderilen cenazenin boynunda ip izi olduğunu, asılarak idam edildiğini gösterdiğini ifade etti.

1977 doğumlu Amiri, 2009 yılında Suudi Arabistan'da umre ziyaretinden sonra kayboldu. İran'ın nükleer programı hakkında geniş bilgiye sahip olduğu belirtilen, bir yıl sonra da ABD'de ortaya çıkan Amiri, CIA tarafından kaçırıldığını ve 'gizli bilgileri ifşa etmesi için CIA'in psikolojik baskısına maruz kaldığını' söylemişti.

ABD'de çekildiği anlaşılan video kaydında Amiri, "Beni nerede olduğunu bilmediğim bir eve götürdüler. Bana uyuşturucu iğne yaptılar" diyordu.

'ABD'ye faydalı bilgiler verdi'

Bir diğer videoda da ABD'den kaçtığını iddia etti ve 2010 yılında Tahran'a döndüğünde kahraman gibi karşılandı. O dönem BBC'ye konuşan Amerikalı yetkililer, Amiri'nin kendi rızasıyla ABD'ye kaçıp 'faydalı bilgiler verdiğini' söylemişti.

Amiri, 2011 yılında ise Tahran'da 'vatana ihanet' suçlamasıyla tutuklanıp uzun dönem hapis cezasına çarptırıldı. O dönem BBC'ye konuşan ailesi, Amiri'nin tutuklandığını belirtip hayatından endişe duyduklarını ifade etmişti. Aile, BBC'ye son açıklamasında da oğullarının idam edildiğini söyledi.