1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İHD ve TİHV: Devleti insan haklarına uymaya çağırıyoruz
İHD ve TİHV: Devleti insan haklarına uymaya çağırıyoruz

İHD ve TİHV: Devleti insan haklarına uymaya çağırıyoruz

İHD ve TİHV, İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenleyerek, askeri darbe girişiminin ardından yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

A+A-

İHD ve TİHV İstanbul şubeleri, darbe girişiminden sonra yaşanan hak ihlallerine ve çeşitli semtlere yönelik yapılan saldırılara ilişkin, “Hak ihlaline uğrayan herkes gelip bize başvursun. Gücümüz oranında tedavi ve avukatlıklarını ücretsiz karşılayacağız” çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul şubeleri, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden sonra yaşanan hak ihlallerine ve çeşitli semtlere yönelik saldırılara ilişkin şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Avukat Eren Keskin, hak ihlaline uğrayan bütün ailelere seslenerek, İHD’ye başvurmalarını, avukatlıklarını ve tedavilerini ücretsiz üstleneceklerini söyledi.

“Darbenin her türlüsüne karşıyız”

Askeri darbe girişimini endişe ile izlediklerini belirten Keskin, “12 Eylül Darbesi’nin yarattığı toplumda yıkımdan sonra kurulan bir dernek olarak darbenin her türlüsüne karşıyız” dedi.

Bu girişimin ardından yaşananların uzun süredir askıya alınmış olan toplumsal barışı ve insan haklarını kullanılamaz hale getirdiğini vurgulayan Keskin, “Darbe girişimcilerinin, sivillere ve resmi alanlara yaptığı silahlı saldırılar ve devlet yetkililerinin müdahalesi sonucunda resmi açıklamalara göre 232 asker, polis, sivil yaşamını yitirmiştir. Sivil kitlelerin veya polisin müdahalesi ile birçoğu yaşamını yitirmiş veya ağır işkencelerle alıkonulmuştur” diyerek, asker ailelerinin çocuklarının yaşamlarından endişe duyduklarını telefon ile kendilerine bildirdiklerini söyledi.

“Endişe içindeyiz”

“Demokrasiye sahip çıkan öfkeli halkın haklı tepkisi “olarak lanse edilmeye çalışılan durumun ardından hükümet ve devlet yetkililerinin tutumunu da değerlendiren Keskin, “Teslim olan askerlerin öldürülmesi veya kameralar önünde binlerce kişinin işkencesine maruz bırakılmaları, ters kelepçe yapılarak, çıplak vaziyette bekletilmeleri darbeci şiddetin, karşı bir şiddetle daha ağır sonuçlara ulaşmasına yol açmıştır. Mevcut çatışma hali, bünyesinde mezhep veya iç çatışma tehlikesini de barındırmaktadır. İstanbul’da, Ankara’da ve Malatya’da Alevilerin yoğun yaşadığı yerleşim yerlerine kendilerini belli bir siyasal yapıya ait hisseden halk kesimi tarafından saldırı girişimlerinin, toplumun vicdanında ve belleğinde onarılamaz yaralar açacağı endişesi içindeyiz” dedi.

“Bir korku yaratılmaya çalışıldı”

Keskin’in ardından söz alan TİHV İstanbul temsilcisi Ümit Efe de, darbe girişimi ve devamında bir korkunun yayıldığını ifade ederek, “Askerlere yapılan her türlü muameleyi, linç ve işkenceler bizlere izletildi. Bu şekilde bir korku yaratılmaya çalışıldı” diye konuştu.

Efe, “Kişiler İHD’ye başvurduktan sonra, bizler onların tedavilerini gücümüz oranında ücretsiz karşılayacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.