1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet elini İşsizlik Fonu'na uzattı
Hükümet elini İşsizlik Fonu'na uzattı

Hükümet elini İşsizlik Fonu'na uzattı

Hükümetin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan kullanacağı kaynak miktarı yüzde 30'dan yüzde 50'ye çıkarıldı.

A+A-

Bakanlar Kurulu, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kullanabileceği, bir önceki yıl prim gelirlerinin oranını 2017 ve 2018 yılları için yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkardı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararnamesinde, konuya ilişkin şu açıklamada bulunuldu: “İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 48. maddesinin 7. fıkrası ile yüzde 30 olarak belirlenen ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak, istihdamı artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, işgücü piyasasını araştırma ve planlama çalışmalarını yapmak amacıyla kullanılmasını öngören İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı, 2017 ve 2018 yılları için yüzde 50’ye çıkarılmıştı.”.

Yasaya göre, Bakanlar Kurulu’nun bu oranı en fazla yüzde 50’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.