1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HPG'den 'Lice'de misilleme' açıklaması
HPG'den 'Lice'de misilleme' açıklaması

HPG'den 'Lice'de misilleme' açıklaması

Halk Savunma Birlikleri Merkezi Karargah Komutanlığı Lice'deki olayla ilgili misilleme eylemi yaptığını açıkladı.

A+A-

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre Halk Savunma Birlikleri (HPG) Merkezi Karargah Komutanlığı, Lice’de 2 yurttaşın askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamnı yitirdiği olayla ilgili misilleme eylemi yaptığını açıkladı. Açıklamada askerlerin 2 Skorsky helikopterle ölü ve yaralıları alarak alandan uzaklaştığı belirtilirken, "Hiçbir saldırı cevapsız kalmayacaktır” denildi. 

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Lice ilçesinde askerlerin karakolara karşı eylem yapan halka ateş açarak katliam yapmasına ilişkin açıklamada bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu'nda yayınladığı tarihi deklarasyonla Kürt sorununun barışçıl-demokratik çözüm sürecini başlattığını hatırlatan Komutanlık, “Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü açısından tarihsel bir öneme sahip olan bu önemli çıkışa, AKP hükümeti çeşitli manevralar yaparak gereken karşılığı vermemiştir. Buna rağmen gerilla güçlerimiz bugüne kadar harfiyen ateşkes koşullarına uymuştur” dedi.

Açıklamanın satırbaşları şöyle:

‘ASKERİ FAALİYETLER ATEŞKES KURALINA TÜMÜYLE TERSTİR’

- Türk Ordusu'nun kendisini kapsamlı bir imha savaşına hazırladığı açık ortadadır. AKP hükümetinin bütün çözüm naraları eşliğinde sürdürülen bu askeri faaliyetler ateşkesin kurallarına ve çözüm ruhuna tümüyle terstir.

‘BASINA GERÇEK DIŞI HABERLER YANSITILDI’

-  Daha nitelikli-demokratik bir eylem biçiminde gelişen yolları tutma eylemine karşı Türk devletinin güvenlik kuvvetleri çeşitli biçimlerde müdahale etmiş ve eylemi sonlandırmanın değişik taktiklerini uygulamıştır. Kitleye karşı tek taraflı olarak gerçek mermiler sıkılırken 'bize silahla karşılık verildi' denilerek, gerçek dışı haberler basına yansıtılmıştır.Bütün bu süreçle HPG olarak güçlerimizin hiçbir ilişkisi yoktur ve hiçbir zaman herhangi bir biçimde silah kullanılmış değildir.

‘KATLİAMDA A-4, BKC VE SUİKAST SİLAHLARI KULLANILDI’

- Özellikle son 3 günden bu yana provokasyon yaratmaya çalışan bölgedeki güvenlik güçleri nihayetinde 07.06.2014 sabahı saat 6 sıralarında Lice'ye bağlı Biryas Köyü yakınlarında bulunan halka panzerlerle saldırarak A-4, BKC ve suikast silahlarını kullanmış, planlı bir biçimde kapsamlı bir katliamı uygulanmak istemiştir. Bunun sonucunda Baki Akdemir ve Ramazan Baran adındaki yurtsever insanlarımız şahadete ulaşmış ve Abdullah Akkullu ağır olmak üzere birçok yurtsever insanımızın da yaralandığı bilgisi elde edilmiştir.

YAPILAN PLANLI BİR KATLİAMDIR’

- Yapılan, planlı bir biçimde katliamın gerçekleştirilmesidir. Kitleyi o alandan çıkaran Türk güvenlik kuvvetleri katliamın yapıldığı yere üslenmiştir. Buna rağmen Diyarbakır Valisi'nin 'güvenlik kuvvetlerine saldırı yapılmıştır, güvenlik kuvvetleri de cevap vermiştir' biçimindeki açıklamaları tamamen yalandır. 

ASKERLERE MİSİLLEME EYLEMİ

 - Ateşkes koşullarını ihlal ettiği gibi, barış için büyük bir fedakarlık halinde olan silahsız-savunmasız insanlarımıza karşı hunharca yapılan bu saldırı ardından gerilla güçlerimiz dün akşam saat 20.30 sularında katliamın gerçekleştiği yerde üslenen Türk güvenlik kuvvetlerine karşı müdahale ederek bir misilleme eylemi gerçekleştirmiştir. Bu misilleme eylemi ardından 2 skorsky helikopterle ölü ve yaralılarını alan güvenlik kuvvetleri alanı terk etmiştir.

‘MÜCADELE YÜKSELTİLMELİ’

- Bu anlamlı halk eylemselliği sürecinde şehit düşen Ramazan ve Hacılar devrimimizin ve serhildan hareketinin kahraman şehitleridir. Onların anısı, özgür Önderlik, Özgür Kürdistan yolunda yürütülen mücadelede yaşatılacaktır. Tüm halkımızın layıkıyla şehitlerine sahip çıkacağı ve mücadelesini yükselterek bu şehitlerimizin anılarını yaşatacağına olan inancımız tamdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum