1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hollanda: Türkiye’ye AB yardımı dondurulsun
Hollanda: Türkiye’ye AB yardımı dondurulsun

Hollanda: Türkiye’ye AB yardımı dondurulsun

Hollanda Parlamentosu, bölgedeki çatışmalar nedeniyle, Avrupa Birliği’nin üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye verdiği parasal yardımların dondurulmasını istedi.

A+A-

Hollanda Parlamentosu, bölgedeki çatışmalar nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye verdiği parasal yardımların dondurulmasını istedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Hollanda’da ana muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Parti (CDA), Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan gelişmeleri parlamento gündemine taşıdı.

CDA Milletvekili Pieter Omtzigt tarafından hazırlanan önergeye hükümet ortakları Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi (PvdA) ile Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi’nin (PVV) olduğu yedi parti yer alıyor.

Parlamentonun büyük bölümünün desteklediği önerge, Dışişleri AB işleri komisyonlarında kabul edildi.

Önergede, AB’nin üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye verdiği parasal yardımların, hukuk ilkesine bağlı bir devlet yönetiminin kurulmasını amaçladığı, Ancak Ankara’nın bu yardımları yapısal reformlar yerine Güneydoğu’da kendi halkına karşı kullandığı belirtildi.

Bu nedenle AB’nin Türkiye’ye verdiği parasal yardımların dondurulması önerildi. Hollanda hükümetinden de bu konuda AB nezdinde girişimde bulunulması istendi.

Parlamento, Hollanda hükümetini, Türkiye’nin güneydoğuda kendi halkına yönelik operasyonları konusunda da adım atmaya çağırdı.

Önergede, bu koşullar içerisinde Türkiye’nin AB ile müzakerelerde hukuk devleti başlığını açmaya hazır olup olmadığı soruldu.

Hollanda Parlamentosu, Dışişleri Bakanı Bert Koenders’dan Güneydoğu’daki gelişmeler ve Hollanda hükümetinin bu konudaki girişimlerine ilişkin 4 Ocak’a kadar meclisi bilgilendirmesini de istedi.

AB’den acil ateşkes çağrısı

Dış ilişkiler ve güvenlikten sorumlu AB Yüksek Komiseri Federica Mogherini’nin sözcüsü de, şiddetin daha fazla tırmanmasını önlemek için acil ateşkes çağrısı önerisinde bulundu.

AB Sözcüsü, Ankara’ya PKK ile başlatılan barış sürecine yeniden ve ivedilikle dönülmesi çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.