1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP'li Irmak, Yüksekova'nın yeniden inşası için çağrıda bulundu
HDP'li Irmak, Yüksekova'nın yeniden inşası için çağrıda bulundu

HDP'li Irmak, Yüksekova'nın yeniden inşası için çağrıda bulundu

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yüksekova Koordinasyonu, Ramazan Bayramı'nda Yüksekova halkıyla dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ise, "Çimento, kapı, pencere alarak Gever'de yeniden inşaya katılalım" dedi.

A+A-

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yüksekova Koordinasyonu 78 günlük sokağa çıkma yasağının ardından harabeye dönen ilçe ile dayanışmayı büyütmek için basın açıklaması düzenledi. Yükskeova Belediyesi bahçesinde düzenlenen açıklamaya HDP Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan ile HDP PM Üyesi Cemal Coşkun da katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Van Şube Yöneticisi Metin Alma, yasağın kalkması ile birçok mahallede yıkımın gün yüzüne çıktığı belirtti.

"Bizler de Rojava Gever Koordinasyonu olarak yasağın kalmasıyla birlikte halkın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar başlattık" diyen Alma, "Yaklaşık bir aydır Gever’de halkın ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü çalışanlarımız ile birlikte çalışma yürütüyoruz. Yaşamsal ihtiyaçlar olan su, şeker, çay, kuru baklagiller, salça, yağ, temizlik malzemeleri, kadın ihtiyaçları, çocuk bezi, çocuk maması ve çocuk bisküvisi temin ederek halka ulaştırdık. Bu yönde olan çalışmalarımıza da devam etmekteyiz." ifadelerini kullandı.

i-1-20160630151203.jpg

Tüm duyarlı kesimleri gönüllü olarak Ramazan Bayramı'nda Yüksekova halkı ile dayanışmaya çağıran Alma, "Binlerce aile için acil olarak yatak, yorgan, battaniye, sünger yataklara ihtiyaç vardır. Tüm Avrupa, Türkiye ve Kürdistan halkının duyarlı olmasını ve Gever halkı ile dayanışma içinde olmasını bekliyoruz" dedi.

Rojava Yüksekova ilçe Koordinasyonu'nun ihtiyaç duyulduğunu belirttiği temel gıdalar şunlar:

Bulgur, Pirinç, Nohut, Fasulye, Şeker, Çay, Yağ, Salça, Mercimek.

Kadın ihtiyaçları:(Ped)

Çocuk ihtiyaçları (Bez,  mama, ve bebek büsküvisi

Temizlik Malzemeleri (Sıvı sabun,  el sabunu,, ıslak mendil, temizlik bezi,tursil,bulaşık deterjanı).     

Ardından konuşan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ise "Gever halkı dostlarıyla beraber yavaş yavaş yaralarını sarmaya başlamıştır. 11 bin evin tahrip olduğunu ve bu evlere yaşayan insanların barınacak yerleri yiyecek bir lokma ekmekleri olmadığını belirtmek gerekir. Bütün bunlara rağmen Gever halkı onurla toprağını terk etmemektedir. Bu halka destek vermek tüm halkın insani ve vicdani görevidir ve bu görev çok önemlidir. Gıda, yiyecek, su, barınak ve birçok ihtiyaç bulunmaktadır. Acil ihtiyaç olarak tüm halkızıma yatak, battaniye, sünger gibi yardımlarda bulunmalarını talep ediyor" dedi.

Barınma sorununa dikkat çeken Irmak, ev sahiplerine seslenerek, "Bu süreçte fırsatçı davranmak, kira yükseltmek yada ev vermemek yüz kızartıcı bir davranış olacaktır. Bu davranışa kimsenin girmemesi gerekiyor. Ev sahiplerine sesleniyoruz, bu insanlara evlerinizi açmanız insani bir görevdir. Tamiri mümkün olan evler için kapı, pencere, çimento, cam ve inşaat malzemeleri ihtiyacı bulunmaktadır. Bu evleri kışa girmeden tamir etmnek ve barınma sorununu çözmek için buradan imkanları olan tüm insanlarımızıa çağrıda bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.