1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP'li Irmak, Ala'ya yasaklı bölgeleri sordu
HDP'li Irmak, Ala'ya yasaklı bölgeleri sordu

HDP'li Irmak, Ala'ya yasaklı bölgeleri sordu

HDP'li Selma Irmak, Hakkari ve ilçelerinde birçok yer için süren 'özel güvenlik bölgesi' uygulamasını TBMM'ye taşıdı.

A+A-

YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Hakkari ve ilçelerinde birçok yer için devam eden 'özel güvenlik bölgesi' uygulanmasını Meclis'e taşıyarak, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde "Dolmabahçe mutabakatının inkarı, çözüm ve diyalog masasının devrilmesi ve çözüm sürecinin bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından buzdolabına alındığının belirtilmesi,son dönemde yaşanan kaos sürecinin fişeğini ateşlemiştir" diyen Irmak, "Şuanda Bölgenin bir çok yerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları Türkiye toplumuna ve demokrasisine telafisi olmayan yaralar açmaktadır. Kentlerdeki sokağa çıkma yasakları yetmiyormuş gibi 1992’lerin köy boşaltma politikaları hükümet tarafından tekrar güncellenmiştir. Bu bağlamda; Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Vezirli köyü ile Çimenli mezrasında ve ayrıca Çukurca’nın Çığlıköyünde fiili sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır"" ifadelerini kullandı.

Köylülerin evlerinden dışarı çıkamadığını ve temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını vurgulayan Irmak, "Bu yasaklar köy halkının yaşam haklarını gasp etmiştir. Köylülerin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık faaliyetleri ellerinden alınmıştır. Küçük ve büyükbaş hayvanlarını dışarı çıkarıp otlatamadıkları için hayvanları ölüme terk edilmiştir. Yine arıcılık faaliyetleri durmuş vaziyettedir. Geceleri yasağın olduğu ve olmadığı yerlerde bombardıman yapılarak halkın can ve mal güvenliği ellerinden alınmıştır. Köylere atılan fakat patlamayan mühimmat nedeni ile köylüler evlerinden çıkamamaktadır. Yasağın olmadığı köylerde de fiili yasak uygulanmaktadır. Daha önce Hakkari Valiliği tarafından duyurulan ve 19 Mart- 2 Nisan tarihleri arasını kapsayacağı belirtilen"Özel Güvenlik Bölgeleri" halen şu saat itibariyle devam etmektedir.Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçeleri sınırlarında bulunan yüzlerce bölge halen fiili olarak yasak kapsamındadır." dedi.

HDP'li Irmak, Bakan Ala'ya şu soruları sordu:

1-  Yüksekova’nın Vezirli köyü ile Çimenli mezrası ve Çukurca’nın Çığlı köyündeki sokağa çıkma yasağının köylülerin mağduriyetlerine yol açtığı aşikar olduğu halde bu mağduriyetlerini giderecek önlemler alındı mı?

2- Bu köylerde köylülerin kolluk kuvvetleri tarafından tehdit ve hakaretlere maruz kaldığından haberdar mısınız? Haberdar iseniz herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturma ne aşamadadır?

3-Köylerde barikat ve hendek olmadığı halde yasak ilan edilmesi ile ne hedeflenmektedir?

4- Meraların ve otlakların geçici süreyle de olsa ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilmesinin hak mağduriyeti yarattığı ortadayken bunun süresinin uzatılması neye hizmet etmektedir?

5- Hakkari valiliğinin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesine dayandırarak ilan ettiği sokağa çıkma yasağının Anayasaya aykırılık teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

6- Şuana kadar Yüksekova merkez ve köylerde devam eden operasyonlarda kaç yurttaşımız yaşamını yitirmiştir.

7- Yüksekova merkezde ve köylerde mahsur kalan yurttaşlarımız için ne gibi güvenlik önlemleri alınmıştır?

8- Şuan operasyonları yönetme yetkisi mülki amirlerde mi yoksa askeri yetkililerin denetiminde midir?

9- Devam eden operasyonlarda kaç güvenlik görevlisi yaşamını yitirmiştir. Yaralı olup tedavi altına alınan güvenlik görevlisi sayısı ne kadardır?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.