HDP'li Bilgen: Kılıçdaroğlu'nun sözleri suça ortak olmaktır

Kılıçdaroğlu'nun "Anayasaya aykırı ama destek vereceğiz" sözlerini değerlendiren HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, bunun "Suça ortak olmak ve Meclis'in tümüyle Saray'ın denetimine girmesine onay vermek anlamına geldiğini" söyledi.

Dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tutumunu değerlendiren HDP Parti Sözcüsü, Ayhan Bilgen ise CHP'yi "AKP'ye koltuk değneği olmama" konusunda uyardı. Bilgen, Kılıçdaroğlu'nun "Anayasaya aykırı ama destek vereceğiz" sözlerine ilişkin ise "Suça ortak olmaktır" yorumunda bulundu.

Bilgen, CHP'ye ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Bu açıklama, siyasetin ve parlamentonun tasfiyesine oy verme beyanıdır. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Türkiye fiili darbe süreçlerine siyasi liderlerin küçük hesapları ve taktik restlenmeleri ile sürüklenmiştir. CHP'nin bir an önce demokrasiyi ve siyaseti savunan bir pozisyon alması gerekir. Tıpkı 7 Haziran sonrası Suriye tezkeresine evet denen psikoloji içerisinde hareket edip, geri dönüşü olmayacak bu kaosun parçası olmamalıdır. Cumhurbaşkanının iktidar partisini kontrol altına almakla yetinmeyip tüm parlamentoyu rehin alması hamlesi karşısında AKP'nin iç tartışmalardan kaçınmasına ana muhalefet koltuk değneyi olmamalıdır. Türkiye'yi başkanlık macerasına götürmenin dönemeçlerinden birisi seçimle korkutup dokunulmazlık hamlesi ile referandumun koşullarını oluşturmaktır. Milletvekilleri Bunun farkında olarak bu sınavda saflarını belirlemelidir."