1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'li Baluken, Ceylanpınar olayı için araştırma istedi
HDP'li Baluken, Ceylanpınar olayı için araştırma istedi

HDP'li Baluken, Ceylanpınar olayı için araştırma istedi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Ceylanpınar’da evinde vurulmasıyla ilgili Meclis Araştırması istedi.

A+A-

Urfa'nın Ceylanpuınar ilçesinde 22 Temmuz 2015’te 2 polisin evlerinde vurulmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken olayla ilgili Meclis Araştırması talep etti.

"2013 yılının ilk çeyreği, Türkiye’de Kürt Sorununun müzakereye dayalı çözümü ile ülkenin demokratik cumhuriyete ulaşması amaçlı başlayan Çözüm Süreci, gerek cumhuriyet tarihinin köklü sorunlarını çözmek hususunda halkın büyük desteğini almış gerekse de ülkedeki siyasal iklimin demokratik bir zemine ulaşmasına olanaklar sağlamıştır" ifadelerini kullanan HDP'li Baluken, "Çözüm Süreci’nin ilk somut belgesi olan ve tarafların hazır bulunduğu toplantı ile kamuoyuna sunulan Dolmabahçe Mutabakatının hemen akabinde kamuoyunda sürece yönelik destek had safhaya ulaşmıştır. Fakat bu aşamadan sonra atılması gereken somut çözüm adımları atılmak yerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla Dolmabahçe Mutabakatı inkâr edilmiş ve takvimler 5 Nisan 2015 tarihini vurduğunda Sayın Abdullah Öcalan ile son görüşme gerçekleştirilerek, Çözüm Süreci hükümet tarafından bitirilmiştir" dedi.

7 Haziran seçimleri sürecinin hatırlatan Balulen, baskılara rağmen HDP'nin 7 Haziran seçimlerinden büyük başarı ile çıktığını kaydetti.

Suruç Katliamı'na vurgu yapan Baluken, "Ceylanpınar’da gerçekleşen olaydan sonra çatışmalar büyük bir hız kazanmış, olayın aydınlatılması için tek bir adım atılmamıştır. Çatışmaların hız kazanması neticesinde, bugüne kadar binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Aynı zaman zarfında toplumsal belleği yüzlerce yıl etkileyecek dramlar yaşanmıştır. Tüm bu vahşet görüntülerinin başlamasına gerekçe gösterilen Ceylanpınar’daki olayla ilgili idari, adli ve siyasi bir araştırma yapılmamış olması AKP hükümetinin siciline yazılan bir şüphe olarak yerli yerinde durmaktadır. Yargı makamları tarafından yürütülen adli sürece baktığımızda ise olayla ilgisi olmayan yurttaşların suçlanarak cezaevine konduğu ve delillerin bizzat yargı mensupları tarafından karartıldığı görülmektedir. Nitekim 15 Temmuz darbe girişimi sonrası sürdürülen FETÖ operasyonları ile Ceylanpınar olayı arasında ciddi ilişkiler tespit edilmiştir. Bu kapsamda Ceylanpınar Davası dosyasına bakan hâkim FETÖ soruşturmasında tutuklanmıştır. İhbarda bulunulan telefonun sahibi T.B.’nin kardeşi Ramazan B., FETÖ operasyonları kapsamında Şanlıurfa’da tutuklanmıştır. T.B.’nin diğer kardeşi Mithat B. ise FETÖ Şanlıurfa koordinatörü olarak aranmaktadır. Aynı zamanda dava için çok önemli olan HTS kayıtları savcının talimatıyla yok edilmiştir" dedi.

HDP'li Baluken önergenin gerekçesinin son bölümünde ise şunları ifade etti:

"Türkiye siyasi tarihi açısından baktığımızda kendi tikelliğinde bir adli dava olmaktan ötesine geçen ve siyasetin seyrini değiştiren, değiştirmesi ile birlikte de binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirmesine sebep olan Ceylanpınar’da iki polis memurunun yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan söz konusu olayın TBMM iradesinde araştırılması için bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.