1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'li Akdoğan, Çukurca'daki yasağı sordu
HDP'li Akdoğan, Çukurca'daki yasağı sordu

HDP'li Akdoğan, Çukurca'daki yasağı sordu

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Çukurca'nın bazı köylerindeki sokağa çıkma yasağını TBMM'ye taşıdı.

A+A-

HDP'li Nihat Akdoğan, "Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Kazan Vadisi bölgesinde bulunan (Tiyar, Hêşet ,Gûzereş) Kazan, Kayalar ve Cevizli  köylerinde 10 günden fazladır sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır" ifadelerini kullanarak, "Köylüler günlük ihtiyaçlarını karşılayamamakta, ilçeye gidip gelmekte zorluk çekmektedirler. Çukurca ilçe merkezine taziye ziyaretine giden köylüler evlerine dönememektedir. Hakkari Valiliği’nce konulan yasak, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin sürmektedir. Yasak yöre sakinlerinin olağan hayatını adeta durdurma noktasına getirmiştir. Yasak nedeniyle köylüler, kış hazırlıkları için gereken ihtiyaçlarını tedarik edememektedir. Ayrıca taşımacılık eğitimin yapıldığı köylerde yolların kapalı olmasıyla eğitim aksamaktadır. Çoğu köyde henüz eğitime başlanamamıştır. Yasağın sürdürüldüğü her an yöre insanının eğitim, çalışma ve seyahat etme hakkı gibi Türkiye’nin de taraf olduğu Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin ve diğer birçok uluslararası anlaşmanın “devredilemez ve kişinin elinden alınamaz” olarak tanımlanan hakları sekteye uğratılmaktadır" dedi.

HDP'li Akdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya şu soruları sordu:

* 1- Günlerdir devam eden yasaklar nedeniyle Çukurca ilçe merkezinden köylerine dönemeyen birçok vatandaş mağdur durumdadır. Bu konuyla ilgili bir girişiminiz olacak mıdır?

* 2- 3 Ekim 2016 tarihinden bu yana Kazan, Kayalar ve Cevizli köylerinde devam ettirilen yasak ne zaman kaldırılacaktır?

* 3- Operasyon yapılacağı iddiası ile uygulanan sokağa çıkma yasağı, daha önce birçok faili meçhul ve köy yakmalarının vuku bulduğu bölgede gerçekleşmektedir. Yöre halkının faili meçhul cinayetlerin yeniden meydana getirileceğine dair tarihten gelen bu kaygısını gidermek için bir girişimde bulunacak mısınız?

* 4- Aynı bölgede geçtiğimiz günler içinde asker ve polislerin insan hak ihlaline karıştığı yönünde birçok iddia mevcuttur. Bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.