1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'den Bakan Çavuşoğlu hakkında gensoru talebi
HDP'den Bakan Çavuşoğlu hakkında gensoru talebi

HDP'den Bakan Çavuşoğlu hakkında gensoru talebi

HDP, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hakkında gensoru açılmasını istedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hakkında gensoru açılması talebiyle önerge verdi. 

Önergenin gerekçesinde, Türkiye dış politikasının Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı en derin krizleri özellikle Arap ayaklanması ve Suriye iç savaşı ile birlikte yaşamaya başladığı belirtilerek, "Büyük değişimleri çağıran ayaklanmalar AKP hükümeti tarafından doğru okunamamış, Avrupa Birliği ile 2000'li yılların başında başlayan üyelik müzakereleri, AKP'nin yanlış politikaları neticesinde durma noktasında gelmiştir" denildi.

AKP iktidarının Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte büyük bir krizin içerisine girdiğine dikkat çekilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: "Suriye iç savaşının patlak verdiği ilk günlerde Esad rejimi ile ortak antlaşmalara imza atılmış, savaşın seyrinin değişmesi ile birlikte mezhepçiliği esas alan Suriye politikası devreye konmuştur. AKP'de dış politikanın bir bütün olarak olumsuz sonuçlar üretmesi bu yanlış politika ile hız kazanmıştır. Çünkü uzun yıllardır Esad rejiminin baskısı altında olan halkların örgütlü direnişi değil, Selefi çeteler müttefik olarak seçilmiş ve bu çetelerle stratejik ilişkiler geliştirilmiştir. İlerleyen süreçte, Türkiye'nin ülke dışındaki tek toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin YPG'nin yardımıyla DAİŞ adlı çetenin kuşatmasından kurtarılması "Eşme Ruhu" olarak kamuoyunda Türkiye'nin Rojava halkları ile birlikte hareket etmesine stratejik zemin yaratan bir umuttu. Fakat AKP iktidarı, bu umut yaratan zemini de ortadan kaldıran bir 'inkâr' politikasının içerisine girmiştir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.