1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’den Antep’teki katliam ile IŞİD yapılanması için komisyon talebi
HDP’den Antep’teki katliam ile IŞİD yapılanması için komisyon talebi

HDP’den Antep’teki katliam ile IŞİD yapılanması için komisyon talebi

HDP, Antep’teki katliamın ardından, IŞİD’in kentteki yapılanmasıyla ilgili olarak Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını tekrar gündeme getirdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’teki IŞİD yapılanması ve kentteki katliama ilişkin Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını tekrar gündeme getirdi.

Toğrul, araştırma önergesinin “gerekçe” kısmında, Antep’in IŞİD yapılanması ve örgütün aktif faaliyetlerinin olduğu illerin başında geldiğini belirtti.

Önergede; IŞİD’in Türkiye sorumlularının Antep’te üstlendiği ve Türkiye’ye yapılacak eylemlerin bu hat üzerinden yapıldığı da ifade edilirken, Antep ve çevresinde IŞİD’in uyuyan hücrelerinin olduğu vurgulandı.

Özellikle kenar semtlerde yoğun bir şekilde IŞİD mensuplarının yerel halk tarafından görüldüğünün belirtildiği gerekçede, IŞİD’in yaralı üyelerinin çeşitli hastanelerde tedavi gördükleri ve farklı isimler altında dernekler kurup örgütlendikleri bilgisi paylaşıldı.

Bazı bilgi ve kaygıların sıralandığı araştırma önergesinde, neden IŞİD’in Antep’teki yapılanmasının araştırılması için bir komisyon kurulması gerektiği devamla şöyle ifade edildi:

* IŞİD’in Antep’te silahlı eğitim gördüğü, örgütsel faaliyet yürüttüğü, ormanlık alanlarda paintball maçlarıyla eğitim yaptığı ve bu ilden örgüte elaman temin ettiği;

* İŞİD iddianamesinde örgüt mensuplarının farklı tarihlerde örgütsel faaliyet amaçlı toplantı düzenledikleri, alternatif bayram namazı kıldıkları, öldürülen IŞİD’lilerin cenazelerine ve taziyelerine katıldıkları, örgüt finansmanında kullanmak üzere ticaret yaptıkları ve örgüte militan devşirdikleri;

* Türkiye’deki IŞİD mensuplarının Suriye’dekilerle teması kesildiğinde olası canlı bomba saldırılarını başta Antep olmak üzere Türkiye’nin değişik yerlerinde yapacağı;

* İŞİD’in Menbiç’te yenilgiye uğradıktan sonra çok sayıda üyesinin sınırdan geçerek Antep iline ulaştığı ve sivillerin arasına karıştığı şeklindeki bilgi ve kaygılar nedeniyle IŞİD’in Antep’teki yapılanması ve faaliyetleri araştırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.