1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP Hakkari il örgütünden kayyum atanmasına tepki
HDP Hakkari il örgütünden kayyum atanmasına tepki

HDP Hakkari il örgütünden kayyum atanmasına tepki

HDP Hakkari İl örgütü, yazılı açıklama yaparak Hakkari Belediyesi'na kayyum atanmasına tepki gösterdi.

A+A-

HDP Hakkari İl örgütünden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Tüm bayramlarda olduğun gibi bu kurban bayramı da biz Hakkari halkına “Kara Bayram” olarak yaşatılmak isteniyor. Bugüne kadar hiçbir bayramı huzur ve mutluluk içerisinde kutlayamadık. Bu bayram arifesinde de halkın seçtiği ve iradesini teslim ettiği belediyemize kayyım atanarak kara bir bayram haline getirdiler. Atanan kayyım Hakkari halkının iradesini temsil etmediği gibi halkın belediyesi olmaktan da çıkmıştır. Seçimle kazanılamayan belediyeler hukuka aykırı KHK ile kayyım atanması halk iradesine vurulan bir darbedir. Bu darbe 7 haziran seçim sonuçlarını kabul edilmeyerek meclisi çalıştırmayan zihniyetin bir devamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hakkari halkının bayramı, iradesine vurulan darbe ile zehir edilmiştir.

Her gün onlarca insanın yaşamını yitirdiği ve şiddet sarmalına teslim olan kanlı bir süreçten geçiyoruz. Ölümün kol gezdiği ve insanların kurban edildiği bu süreçte bayram nasıl kutlanır ki? Çocuklarımıza ve geleceğimize bayram şekeri yerine karartılmış ve iradesiz bir gelecek sunuluyor.

Bu kanlı ve ölümü reva gören siyasetin yerine barış kardeşlik eşit ve özgür yaşam dedikçe uygulanan şiddet daha da tırmandırılıyor. Bu iklimde barış savunucusu olmak ateşten gömleğe dönüşmüştür. Tüm bunlara rağmen bizler barışı savunmaya devam edeceğiz. Kardeşlik köprülerini daha bir güçlü tutacağız. Yılmadan ve usanmadan demokratik, özgür yaşamı inşa etme çabasından asla geri durmayacağız. Barışı tesis ettiğimiz gün asıl bayram günümüz olacak. Bu bayram kara bayramdır ve tarihe de böyle geçecektir. İnsanların kurban edilmediği ve barış içerisinde kardeşçe yaşamın tesisi edildiği bir dünyada bayramı özgürce kutlamak dileğiyle"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.