HDP Erdoğan’a müşaviri Yerkel’in şiddetini sordu

HDP, Soma’da bir mağdur yakınının Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmesi ardından Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tarafından tekmelenerek dövülmesini Erdoğan’a sordu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tarafından Erdoğan’ın yanıtlaması için verilen soru önergesinde, “14.05.2014 tarihinde Soma Madeni’nde meydana gelen yangın sonrası çok sayıda can kaybı olması dolayısıyla Soma’yı ziyaretiniz sırasında vatandaşlardan birinin protesto hakkını kullanarak sizi protesto ettiği görülmektedir. Daha sonra bu vatandaş özel tim kuvvetleri tarafından yerde tekmelenerek dövülmüştür. Vatandaşın yerde dövülmesi sırasında basına yansıyan haberlere göre kendisinin Başbakan Müşaviri olduğu bilinen ve sizinle birlikte inceleme heyetinde yer alan Yusuf Yerkel isimli şahısın da vatandaşı tekmelediği görülmüştür” dedi. Olay gecesi BBC’Ye açıklama yapan Yusuf Yerkel’in söz konusu kişiyi tekmeleyenin kendisi olduğunu kabul ettiğini de kaydeden Baluken, “Daha sonra açıklama yapacağı söylenmiştir” dedi.

Baluken’in soru önergesinde şu sorular yer aldı:

-Başbakanlık müşaviri olduğu iddia edilen ve fotoğraflarda polislerce yerde sürüklenen savunmasız bir yurttaşı tekmelediği görülen şahıs kimdir, hangi görevle Soma'da bulunmaktadır?

-Bu şahıs hakkında bir hukuki/idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın içeriği nedir? Yerde sürüklenen savunmasız yurttaşımızı tekmeleyen Başbakanlık müşavirini görevden alacak mısınız?

-Güvenlik güçlerinin muhtemelen madenci yakını olan savunmasız vatandaşı yerde tekmelemesinin nedeni nedir? Söz konusu polisler hakkında adli/idari soruşturma başlatılmış mıdır?

-Güvenlik güçlerinin yerdeki savunmasız vatandaşı tekmeleyen Yusuf Yerkel isimli bu şahısa müdahale etmemesinin sebebi nedir?

ama idris bey
 // mhbala
sorularınız çok zor... şimdi sayın başbakan bu sorulara nasıl cevap versin....

sizde en zor yerden soruyorsunuz.. bir de şunu sorsaydınız.. sayın başbakan yetişseydi o da tekmemi atacaktı yoksa tercihini yumruktan yana kullanacak çok merak ediyorum...
15 Mayıs 2014 Perşembe 22:19
müşavir ne demek _?_
 // gevera rengin
bu millete tekme atanlar müsteşardı eskiden şimdi müşavir oldu yazık ya bunca acı üzerine birde devletin en kıdemli insanları bu millete bunları yapıyorsa ne diyelim başbakanımız bence gereken cevabı ve kıdemi verecektir o müşavire....!...
15 Mayıs 2014 Perşembe 21:09
PALYAÇO= YUSUF YERKEL
 // GÖKHAN SAKAR
BAŞBAKAN'A ŞİRİN GÖZÜKMEK İSTEYEN BİR PALYAÇO GÖRÜYORUM...
YAZIK Kİ NE YAZIK: JANDARMA PALYAÇO YA DOKUNAMIYOR NEDEN Mİ ÇÜNKÜ O PADİŞAHİN MASKOT'UNDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL KELLE'LERİ GİDER DİYE KORKUYORLAR.
BU FOTOĞRAFTA TEK BİR İNSAN GÖRÜYORUM ODA ÇARESİZ KENDİNİ İNSAN SAYAN VARLIKLARIN ELİNDE KALMIŞ VE ARALARINDAN SAHİPSİZ BİR ....... TEKME ATARAK KENDİSİNE ÖDÜL VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR.
TABİ AKRABASINI KAYBEDEN BİR İNSANIN SESİNİ DUYURMAYA HAKKI YOK ARANIZDAKİ TEK FARK ONLAR ÇALIŞIR SİZ DE ÇALARSINIZ...
SEN O KRAVATI TAKIYORSAN ONLARIN EMEĞİ İLE TAKIYORSUN İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAMIŞ VARLIK=YUSUF YERKEL......
15 Mayıs 2014 Perşembe 16:36