1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP: Büyük bir mutlulukla karşıladık
HDP: Büyük bir mutlulukla karşıladık

HDP: Büyük bir mutlulukla karşıladık

HDP Eş Genel Başkanları, barış görüşmesi imzalayan FARC Lideri Timoleon Jimenez, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santo'ya mektup göndererek, barış sürecini selamladı.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzası ile FARC Lideri Timoleon Jimenez ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santo'ya gönderilen mektupta, varılan anlaşmadan duyulan memnuniyet dile getirildi. Mektupta şu görüşlere yer verildi:

"Ülkenizde 52 yıl süren ve 220 binden fazla insanın ölümüne neden olan savaşa nihai olarak son veren tarihi barış anlaşmasını imzalamanızı büyük bir mutlulukla karşıladık. Toplumsal, siyasi, ekonomik, her türlü sorunun sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de diyalog ve barışçıl yollarla çözümünü esas alan bir siyasi parti olarak bu tarihi anlaşmaya tanıklık etmek bizlere güç vermiştir.

Savaşın insan yaşamında ve doğada yarattığı ağır tahribatların ne kadar acı ve travmatik olduğunu yaşayarak anlayan bir coğrafyada barış mücadelesi yürüten bizler, imzaladığınız bu tarihi anlaşmanın dünyada hüküm süren savaşların sonlandırılmasında büyük bir ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Başta Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülerek 32 yıldır süren silahlı çatışmaların bir an önce sonlandırılması olmak üzere; tüm dünyada savaş, çatışma ve ölümlerin yerine barış, uzlaşı ve diyalogun hâkim olması en büyük temenni ve mücadele sebebimizdir. Kuşkusuz, imza attığınız barış anlaşması dünyanın her yerinde barış ve özgürlük mücadelesi yürüten demokratik siyasi aktörlerin gücünü pekiştirecektir.

Dört yıl boyunca devam eden zorlu müzakere sürecinde ortaya çıkan krizleri diyalogla çözmek için ortaya koyduğunuz kararlı barış iradesi sonucunda Kolombiya halkının en doğal hakkı olan barışın hayata geçirilmesi fırsatını yarattığınız için sizi yürekten kutluyoruz. Savaş boyunca ağır bedeller vermiş Kolombiya halkı ile en içten sevgi ve dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.