1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz
HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz

HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı ile ilgili bir açıklama yapan HDK, “Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, dün Diyarbakır açıklanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik ağır baskı ve şiddetin hüküm sürdüğü bu günlerde görüşmenin gerçekleşmiş olması bile başlı başına bir mesaj sayılabilir” denildi.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliği ile ilgili şüphe ve tereddütlerin giderildiğinin ifade edildiği açıklamanın devamı şöyle:

“Öcalan’ın bu görüşmesi, tarihsel Newroz 2013 çağrısının arkasında durmaya devam ettiğini, halklarımızla, dünya ve Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük güçleriyle paylaşma fırsatına dönüştürmekteki başarısı oldu.

“İki kardeş arasındaki görüşmeden dünyaya yayılan mesajın özeti şudur; ‘Gençlerimizin hayatlarını tüketen savaşı demokratik-siyasal çözüm sona erdirecek, teslimiyet değil. Ben 2013 çizgisine sadığım, sizler de sadık kalın!’

“Bu mesaj, barış ve özgürlüğün Saray’a ‘ne istiyorsa onu vererek’ değil, Saray’ın halklarımızdan aldığını halklarımıza geri vermesiyle sağlanacağına yönelik iradeye güç katmıştır.

“Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye ve hükümeti çatışmayı müzakerelerle çözme yoluna çekmek için çabalarını artırmaya çağırıyoruz.”

Duyarlı çevrelere seslenilen açıklamada, son olarak, Öcalan’ın ‘demokratik cumhuriyet-demokratik özerklik’ önerisini yeniden değerlendirme çağrısı yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.