Hakkari'nin taşınmasına karşı faaliyetler sürüyor

Başbakan'ın, Hakkari’nin Yüksekova’ya taşınacağı şeklindeki açıklamasının yankıları devam ederken, Hakkari’nin taşınmasına karşı kurulan platform da çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Hakkari ve Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ile Cizre ilçelerine taşınacağı yönündeki açıklamasının yankıları devam ederken, Hakkari’nin taşınmasına karşı kurulan ve aralarında kentin sivil toplum örgütü temsilcileri ile kanaat önderlerinin bulunduğu platform da taşınmaya karşı lobicilik faaliyetlerini sürdürüyor.

Daha önce basın açıklaması yapıp valiliğe yürüyüş yapan platform adına kurulan sekreterya bugün kentteki basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Sekreterya adına açıklama yapan Hakkari Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Tahirhan Taş; Hakkari ve Şırnak’ın taşınması tartışmalarının bir haftayı aşkın bir süredir gündemi meşgul eden önemli konuların başında geldiğini söyledi.

"HAKKARİ BİR ANDA YOK OLACAK"

Hakkari halkı olarak bu taşınma işini kesinlikle doğru bulmadıklarını ifade eden Taş, bu kararın Hakkari için hiçbir faydasının olmadığını, kararın hayata geçmesi durumunda bin yıllık mazisi olan, tarihsel bir misyonu olan kadim kent Hakkari’nin bir anda yok olması anlamına geleceğini belirtti.

"XANİ, TEYRAN VE BATEYİ'NİN KEMİKLERİ SIZLAYACAK"

Taş, Hakkari’nin bu güne kadar bölgede çeşitli medeniyetlere ev sahipli yapmış, bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu ifade ederek, “Hakkari’nin Yüksekova ilçesine taşınması durumunda inanıyorum ki başta Şeyh Ahmedî Xanî, Feqîyê Teyran ve Mela Hüseynî Bateyî gibi atalarımızın kemikleri sızlayacaktır.” dedi.

"ARTVİN, GÜMÜŞHANE, BARTIN VE BAYBURT'U DA TAŞIYIN"

Taşınma kararının hayata geçmesi ile birlikte Hakkari’nin büyük bir ekonomik yıkımda karşı karşıya kalacağının altını çizen Taş; bunun da zaten yoksul olan Hakkari’nin daha da yoksullaşması anlamına geleceğini ve kentte büyük göçlere yol açacağı uyarısında bulundu.
Coğrafyanın Hakkari’nin gelişmişliğinin önünde bir engel olmadığını kaydeden Taş, Yüksekova’nın il olmasına karşı olmadıklarını kararın güvenlik eksenli alınmış bir karar olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Eğer ki coğrafyayı Hakkari’nin gelişmesinin önünde engel görüyorlarsa bunun bir sürü örneği var. O zaman Artvin’i, Bartın’ı, Gümüşhane’yi ve Bayburt’u Trabzon’a bağlasınlar. Dolayısıyla bu karar coğrafik bir karar değildir. Tamamen güvenlik eksenli bir karardır ve politika sonucudur. Biz Türkiye’deki bütün meselelerin çözüm yerinin meclis olduğunu düşünüyoruz. Bölgede yaşanan vahim olaylar gerçekten bizi derinden üzüyor. Biz çözümün mecliste olduğuna inanıyoruz. Çünkü meclis 78 milyon insanımızın iradesidir”

"İMZA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ"

Hakkari’nin taşınma kararının ortadan kaldırılması için Ankara’da da bir sekreterya oluşturduklarını ifade eden Taş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinde bulunduklarını belirterek, “Hükümet nezdinde de girişimlerde bulunacağız. Sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderlerinin de aralarında bulunduğu bir heyet yakında Ankara’ya gidecek. Yerelde de bir imza kampanyası başlatmayı planlıyoruz. Tüm halkımızı yarın başlayacak olan bu imza kampanyasına sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi. 

1-20160125154539.jpg

MUTLU GEVERİ ENGELLEMEYİN
 // tavlacj
KONUMU VE NUFUSU BAKIMINDAN GEVER İL OLMAYI ÇOKTAN HAK EDİYOR. HAKKARİYE BAĞLI OLMAKTAN HİÇ HAZ ALMIYORDUK. İYİ BİR KARAR. LÜTFEN COLEMERG HALKI KIZMASIN AMA BU GEVER İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT. NE YANİ GEVER HALKI HAKKARİ HALKI KADAR LAYIK DEĞİLMİ...
26 Ocak 2016 Salı 11:51
Yazıklar olsun
 // ASABİ
Ben bir hakkarili olarak bu durumu gerçekten çok içerledim ama gördüklerim karşısında sinirlenmemek elde değil hakkari tarihi boyunca hiç bir zaman yan yana gelmeyecek insanları bir araya getirecek mesele hakkarinin ilçe olması olmamalıydı 40 yıllık bu kirli savaş sürecinde nice yiğitlerimizi toprağa gömerken nice bacılarımız kardeşlerimiz tecavüzlerle karşı karşıya kalırken ses çıkarmayan bu toplumun bir kesimi ne hikmetse böylesi bir karar karşısında hiddetlenip kenetlendiler çıkar,para,menfaat,başkada bişey değil sizleri şiddetle ve nefretle kınıyorum hepinize yazıklar olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimden...Cizreye SUra mardine ses verin artık...
26 Ocak 2016 Salı 08:27
colemerg
 // psikolog
SAHİP ÇIKALIM,NE OLURSA OLSUN TARİHİNE COĞRAFYANA SAHİP ÇIKMALIYIZ, BAŞBAKAN GEVERİN KARA KAŞINA KARA GÖZÜNE HAYRAN DİYEMİ İL YAPIYORLAR ACABA ,COLEMERGİ BELLİ Kİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR ,GÖÇE ZORLANIR BU HALK METROPOLLERE NİCE ŞEHİRLERE DAĞILIP GİDECEKLER ,VE BU GÜZEL TOPLUMUMUZUN GENLERİNİ BOZACAKLARDIR ,AKRABA İLİŞKİLERİDİR HERŞEY YOK OLMAYA MAHKUM KALACAKTIR ,GEVER HEPİMİZNDİR GEVER HALKININ LÜTFEN DAHA SAĞLIKLI DÜŞÜNMESİNİ RİCA EDİYORUM GEVER'İN O DİNAMİK DİRENİŞ GÜCÜNÜ,O GERÇEĞİNİ ARAYIŞ MÜCADELESİNİ PASİFLEŞTİRİP YOK EDİLMEK İSTENİYOR .....
26 Ocak 2016 Salı 00:49