Hakkari'deki şehir stadı tartışması alevleniyor

Hakkari’de 2011 yatırım programına alınan ve 3 yıl sonra hayata geçirilmeye başlanan, 18 milyon TL’lik spor kompleksi projesinin ilk halinde değişiklikler yapıldığı ortaya çıktı.

ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER (ÖZEL)

HAKKARİ - 35 yıllık geçmişi olan Hakkari şehir stadının yıkılarak yerine içinde spor salonu, yüzme havuzu ve gençlik merkezinin bulunduğu spor kompleksinin yapımına başlanırken, 2011 yılının yatırım programına alınan projede şehir stadının mevcut yerinde kalması, kompleksin içinde yer alan yarı olimpik yüzme havuzu ve spor salonun ise farklı bir yerde yapılması öngörülüyordu.

Bakanlık bu projenin hayata geçirilebilmesi için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden hazineye ait bir arsayı kamulaştırmasını istemiş bu arazi temin edilmeyince özel şahıslardan arazi temini yoluna başvurmuştu.

Bütün bu süreç Hakkari’nin 3 yılına mal olurken, bakanlığın onay verdiği projede sonradan yapılan değişiklikle şehir stadının yerinin değiştirilip, komplekste sadece spor salonu, yüzme havuzu ve gençlik merkezinin yapılmasına karar verildiği ortaya çıktı.

Hakkari ile özdeşlemiş ilin sembollerinden sayılan şehir stadının kimin talimatıyla ne amaç ile ilk projeden çıkartıldığı akıllarda soru işaretlerine neden olurken, temel görevi spor ve sportif faaliyetler olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri futbolu sportif faaliyet olarak görmüyor mu? Yoksa bu işin içinde kamuoyunun bilmediği farklı bir şey mi var?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait Merzan toprak sahasını aldık ve şehir stadını Merzan’a yapacağız şeklinde açıklama yapsa da şehir stadının buraya yerleşmeyeceği ve güneşin geliş açısı nedeniyle doğu – batı yönlü statta spor müsabakasının oynanmasının mümkün olmadığı görüşü hakim.

Bütün bu tartışmalar devam ederken, hiç bir sportif faaliyet alanı olmayan Hakkari il merkezinde futbol musabakalarının Yüksekova ve Şemdinli ilçelerindeki stadyumlarda oynanması beklenirken, diğer sportif alanların ise okulların spor alanlarında yapılacağı belirtiliyor. 

yazık ettiniz
 // Atakan T.
Ben bir hakkarili olarak bu yaptığınızı bir siyasi girişim olarak değerlendiriyorum. spor camiası içersinde olan biri olarak hiç bir yerde bu gibi düşünceler mevcut değil, sokakta,kahvede,kafede hiç bir yerde sadece burada yorumlarda ve 4-5 kişinin şahsi girişimleri neticesinde basına yansıması dıişında.ki basınıda yanlış yönlendirdiniz maksadınız amacınız bambaşka.kişisel becerinizi tebrik ederim çünkü gerçektende 3-5 kişiyi geçmeyen sizler sanki tüm hakkari buna karşımymış gibi bir hava yaratabildiniz.ne diyeyim.aslında söylenecek çok şey var ama değmez....
08 Haziran 2014 Pazar 15:56
KENDİNİ HERŞEY SAYMAK
 // HAKKARİ
ŞEHİRSTADININ YIKIMI YÖNETÜİCİLERİN KENDİ BAŞLARINA VERDİKLERİ KARARLAR YANİ TOPLUMU HİÇE SAYMAK VALİLİĞE İYİ GÖRÜNÜM HAKKARİ HALKININ SPORU ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL BEN BUNU ANLARIM VALİMİZİN BUNU MUTLAKA DENETLEMESİ VE YÖNETİCİLERİN SURUMLULUĞU VARSA VE YANLIŞ BİLGİ DEN DOLAYI GEREKEN YAPILMALI...
04 Haziran 2014 Çarşamba 14:26
tarafsız
 // Haksızlık bu
yapılan bu polemikleri merak ettim araştırdım, hakkaride spor müdürlüğünce kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve gençlik merkezi banaları yapılacakmış, arsa bulunamamış 2-3 yıl aranmış yok en uygun çözüm bulunmuş hayırlı olsun demekten başka bir şey olamaz. oranın müdürünü kişisel olarak sevmeyen 1-2 kişi ortamı velveleye verdi.basın açıklamsına bakın BDP il başkanı olmasına ramen 20 yaşlı amca ve sokaktan zorla çevrilen 5-6 genç.bumu yani.hakkariyi batırdınız kurumları işlevsiz hale getirdiniz sokak dili ve hareketleri ile bu memleket yürümez.bırakın memlekete güzel hizmetler gelsin.yok devlet yatırım yapmıyor alın işte yatırım engel olmayın lütfen......
04 Haziran 2014 Çarşamba 14:04