Hakkari'de Yeni bir eklembacaklı keşfedildi

Hakkari Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmail Uluçay tarafından yapılan araştırma sonucunda eklem bacaklıların yeni bir cinsi bulundu.

HAKKARİ - Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Biyolog Yrd.Doç.Dr. İsmail Uluçay Hakkari dağlarında yaptığı raştırmalar sonucu eklem bacaklıların bir türü olan Akarlar'ın yeni bir cinsini buldu.

1 yıllık çalışma ardından Hakkari il merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Üzümcü Köyü'nde keşfedilen Akar türünün dünyadaki 11'inci cinsi olduğu belirtildi. Yrd.Doç.Dr. İsmail Uluçay, bulduğu yeni cinse 'Starchia Hakkariensis' ismini verdiğini belirterek, araştırma makalesinin uluslararası International Journal Of Acarology Dergisi'nde yayınlanıp litaretüre girdiğini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Uluçay, şöyle dedi:

"Hakkari; bu alanda hiç çalışılmamış ve el değmemiş bir bölgedir. Bu tür üzerinde yaklaşık 1 yıldır çalışıyorum. Hakkari’nin dağlarında dolaştım ve en sonunda Hakkari’nin Üzümcü Köyü'nde bulduğum ve 'Starchia Hakkariensis' ismini verdiğim eklem bacaklı Akar'ı keşfettim. Bakir olan bu bölgede çalışma yapılması halinde farkıl türlerde keşfedeceğimize inanıyorum."

Yeni bir eklembacaklı keşfedildi

hakkari
 // hakkari
ismi iyi olmamış...
23 Mayıs 2014 Cuma 09:36
tebrik ederim
 // xwenas
Hocamızı tebrik ederim.Hakkari üniversitesinde çalışan elemanlara örnek olması dileğiyle başarılar dilerim.Ayrıca seks skandalıyla sarsılan yerle yeksan olan itibara selam...Hocalarımızın Hakkari'deki zenginliği görmesi için mikroskop kullanmasına gerek yok.Başlarını kaldırıp çevrelerini gözlemlemeleri ve halka inanmaları yeterli.serkeftin...
22 Mayıs 2014 Perşembe 20:16