'Hakkari, şehir stadı olmayan tek il olacak'

Hakkari şehir stadının yıkılarak yerine, spor kompleksi yapılması stadın yapılacağı yeri tartışmalı hale getirirken, Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Aşkan, Hakkari'nin şehir stadı olmayan tek il olacağını savundu.

ZEKİ DARA / YÜKSEKOVA HABER (ÖZEL)

HAKKARİ - 35 yıllık geçmişi olan Hakkari şehir stadı yıkılarak yerine içinde kapalı spor salonu, yüzme havuzu ve gençlik merkezinin bulunduğu bir spor kompleksi yapılmaya başlanırken, Hakkari şehir stadının nereye kurulacağı merak konusu oldu.

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Hakkari İl Başkanı Mahmut Aşkan, Hakkari Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin şehri futboldan mahrum bırakmak için yoğun bir çaba gösterdiğini ifade ederek Hakkari’nin şehir stadı olmayan tek il olacağını savundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ise şehir stadının Merzan toprak sahasına yapılacağını iddia ettiler.

aksf23.jpg

ASKF Başkanı Mahmut Aşkan, Hakkari'de 35 yıllık geçmişi ve manevi değeri çok büyük olan şehir stadının yıkılıp yerine spor kompleksi adı altında Hakkari futbolunu bitiren bir projenin hayata geçirilmek istendiğini savundu.

Aşkan, yıkılan şehir stadının Hakkari’nin en önemli sembollerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Hakkari Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin kendi kafalarına göre hareket etmekle suçladı. Ve Hakkari için yapılacak şehir stadının Merzan toprak sahaya sığmayacağını iddia etti. 

Şehir stadı yapılacağı belirtilen Mezran toprak sahasının ne Türkiye ne de dünyanın hiçbir yerindeki futbol sahası standartlarına uymadığını belirten Aşkan, şunları söyledi: “İçinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkililerinin de bulunduğu bir komisyonun Mezran toprak sahada yaptığı ölçümlerde sahanın genişliği 60 metre uzunluğunu ise 140 metre olduğunu tespit etti. Bu ölçülerde burada yapılacak sahanın bir semt sahası görünümünden öteye geçmeyecektir. Hakkarili spor severleri şehir stadına sahip çıkmaya davet ediyoruz”

Hakkari Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ise bakanlığın Hakkari’de şehir stadı yerine içinde kapalı spor salonu, yüzme havuzu ve gençlik merkezinin bulunduğu 18 milyon TL’lik bir yatırım yaptığını bu yatırımın yapım aşamasının başladığını, Hakkari şehir stadının ise Merzan toprak sahada yapılacağını belirttiler.

Merzan toprak sahada yapılması öngörülen şehir stadının yatırım programına alındığını ifade eden yetkililer bunun için yaklaşık 4 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldığını, stadın ise 11 bin metre karelik bir alanda 76 metre genişliğinde140 metre uzunluğunda yapılacağını kaydettiler.

Bu tartışmaların gölgesinde, eski şehir stadının bulunduğu alanda yapılması öngörülen spor kompleksinin yapımı devam ederken, şehir stadının nereye kurulacağı konusunun da netliğe kavuşmaması dikkat çekti.

Haksızlık
 // Atakan T.
Ben bir hakkarili olarak bu yaptığınızı bir siyasi girişim olarak değerlendiriyorum. spor camiası içersinde olan biri olarak hiç bir yerde bu gibi düşünceler mevcut değil, sokakta,kahvede,kafede hiç bir yerde sadece burada yorumlarda ve 4-5 kişinin şahsi girişimleri neticesinde basına yansıması dıişında.ki basınıda yanlış yönlendirdiniz maksadınız amacınız bambaşka.kişisel becerinizi tebrik ederim çünkü gerçektende 3-5 kişiyi geçmeyen sizler sanki tüm hakkari buna karşımymış gibi bir hava yaratabildiniz.ne diyeyim.aslında söylenecek çok şey var ama değmez....
08 Haziran 2014 Pazar 15:56
hakan
 // colemergi
Yüksekova haber tarafsız olduğunu Doğu ve Güneydoğu'nun en iyi haber kaynağı olduğunu tekrar kanıtlamıştır tebrik ederim.Mevzu futbol sahasının yeri değil mevzu bütün halkın oyalanmasudir saha denen hicbirsey yok ortada evet aslında hakkari gibi bir yerin spor tesislerine çok ihtiyacı var ama bu şekilde mi böylesi yangindan mal kaçırır gibi mi anlamadım gitti kişisel egolari yüzünden hakkaride spor ve sporcu bitti Bu yorum atan arkadaslara bir önerim olacak Hakkaride ki bütün spor kulüplerini toplayın ve bu soruyu sorun Hangi kulüp reşit müdürün yaptıklarını tasvip ediyor kim istiyor kim Reşit ten razi işte o zaman konusursunuz adamı hakkaride hiçbir sporcu ve kulüp tasvip etmiyor...
03 Haziran 2014 Salı 09:17
Tahninler tutuyor
 // Sadi Babacanoğlu
Ben bir sporcu olarak bizzat spor müdürlüğüne gittim konuştum projeleri gördüm.,biz bilmeden etmeden sokaktan duyduğumuz yalan yanlış herşeye balıklama dalarız yani dolduruşa gelmeye mmüsaitiz..elalem tesis için yırtınırken biz malum kişilerin gazına gelip boşa kürek çekiyoruz.bırakın da adamlar işlerini yapsınlar futbol federasyonu da başka il ve ilçelere stadlar yapsın bizim askf uyusun seçimler yaklaştı inş yeni başkanı seçeriz artık , askf .bşk olmak eskisi kadar kolay olmayacak artık.fytbolun f sini bilmeyenler değil gerçek futbol adamlar askf bşk olacak.gözü 4-5 futbol maçının ücretinde olan değil tüm spor branşlarına bşk edecek bir başkan seçeceğiz.dert başka niyet başka anlayana yoksa mesele saha değil saha her yerde yapılabilir....
02 Haziran 2014 Pazartesi 19:59