Hakkari KJA'dan Öcalan ve Yüksekova açıklaması

Kakkari KJA aktivistleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin son bulması ve Yüksekova halkı ile dayanışmak amacıyla başlatılan çalışmanın startını verdi.

YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - Faqiyê Teyran Kültür merkezinde bir araya gelen Hakkari KJA üyesi kadınlar basın açıklaması yaptı.

HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri, İl Genel ve Belediye Meclis üyelerinin katıldığı açıklamayı okuyan Yüksekova Belediye Meclis Üyesi Leyla Öztun, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulana tecride son verilmesi gerektiğini belirti.

Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma dikkat çeken Öztun, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın geliştirdiği demokratik cumhuriyet projesinin kabul edilememesi nedeniyle Türkiye'de bir kaos yaaşndığını söyledi.

Öztunç şunları söyledi: "Biz kadınlar artık Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile İmralı’da değil, özgür koşullarda görüşmek istiyoruz” diyen Öztunç, şunları belirtti. Bu gerçekleşmediği takdirde, Türkiye’nin hiçbir politik sistemi çöküşü yaşamaktan kurtulamayacaktır.     Önderliğime, Toprağıma Özgürlüğüme sahip çıkıyorum kampanyasını bu süreçte vereceğimiz mücadelenin adı olarak belirledik. Özgürlük ve demokratik yaşam hakkı Kürtlerin, Türklerin, Lazların, Süryanilerin, Ermenilerin, farklı inanç ve kültürlerin ve tüm ezilenlerin muhtaç olduğu tek hakikattir” dedi.

Yüksekova halkı ile dayanışmak amacıyla da bir kampanya başlattıldığını anlatan Öztun, “Tüm kadınları yakılan kentleri yeniden inşa etmeye, yaşamı yeniden kurmaya ve dayanışmaya ‘Her Warek Welatek’ şiarı ile davet ediyoruz. Evimizi sokağımızı, köyümüzü ve kentimizi biz yeniden kuracağız. Özgürlük için, yeniden inşa için her ev, her sokak, her köy, her kentte kadınların seferber olacağına inanıyoruz. Ve şimdiden tüm kadınları kutluyoruz” dedi. 

Kadınlar yapılan açıklamanın ardından sessizce dağıldı.