1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakkari Belediyesi'nden o tutuklamalara tepki
Hakkari Belediyesi'nden o tutuklamalara tepki

Hakkari Belediyesi'nden o tutuklamalara tepki

Hakkari Belediyesi, Belediye Eş Başkan Yardımcısı Derya Çiftçi, belediye meclis üyeleri ve parti üyelerinin tutuklanmasına tepki gösterdi.

A+A-
Hakkari Belediyesi tarafından, Belediye Eş Başkan Yardımcısı Derya Çiftçi, belediye meclis üyeleri ve parti üyelerinin tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
 
Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
"14 Ağustos'taki basın açıklamasından bu güne başta ilimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkenin tamamında evrensel, meşru ve demokratik tüm eylem ve etkinliklere, basın açıklamalarına en şiddetli şekilde müdahaleler yapılmaktadır.

Yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesi ile daha önce Belediye Eş Başkanlarımız Dilek Hatipolı ile Nurullah Çiftçi ve birçok Siyasi Parti yöneticimiz tutuklanmışlardı. Son birkaç gündür gözaltı ve tutuklamalar tekrar yaşanmaktadır. En son iki gün önce mahkemeye çıkartılan Belediye Eş Başkan Yardımcımız Derya Çiftçi, Meclis Üyemiz Hasan Yiğit ve Kazım Yalçın Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Denetleme Kurulu Başkanı Metin Demirer, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri için HDP Aday Adayı, Esnaf olan Hamdullah Çelebioğlu ve İsmet Tuncer adlı bir vatandaşımız tutuklanmışlardır. Birçok Meclis üyesi arkadaşımızı da gözaltına almak için evlerine baskınlar düzenlenmektedir.

Demokratik, Katılımcı, Halkçı bir Belediyeciliği kendilerine şiar edinen ve tüm zorluklara ve maddi imkansızlıklara rağmen halkına hizmet sunmaya çabalayan bizler belediyede hizmet sunulamaz noktaya taşınmış durumdayız. 

Ana Yasanın 25. Maddesi ve AHİS 9. ile 10. Maddeleri çerçevesinde Düşünce ve İfade özgürlüğü kapsamında yapılan basın açıklamasına katıldıkları için tutuklanan arkadaşlarımıza yönelik verilen bu kararın Evrensel hukuka aykırı olduğu görülmektedir. Tüm tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz.

Mahkemede çıkan kararların düzeltileceği ve Eş Başkanlarımıza verilen 15’şer yıl hapis cezalarının Antidemokratik bir karar olduğu ve Yargıtay Başkanlığınca,  Ana Yasa’nın 25. Maddesi ile AHİS’in 9. ve 10. Maddeleri kapsamında Adaletli ve Demokratik bir değerlendirmenin yapılacağı ve Yerel Mahkemece verilen yanlış kararın düzeltilip, Meşru bir Yargı Kararının çıkacağını bekliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.