1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hakkari Belediyesi eş başkanları darbeyi kınadı
Hakkari Belediyesi eş başkanları darbeyi kınadı

Hakkari Belediyesi eş başkanları darbeyi kınadı

Hakkari Belediyesi Eş Başkanlığı 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimine ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayarak darbe girişimini kınadı.

A+A-

HAKKARİ- Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, askeri ve sivil hiçbir darbeyi kabul edilemez olduğu kaydedilerek, 15 Temmuz akşamı gerçekleştirilmek istenen askeri darbenin kınandığı ifade edildi.

Darbe girişimi sırasında hayatını kayedenlere Allahtan rahmet, ailelerine sabır, yaralanan vatandaşlara aicl şifalar diliyoruz denilen açıklamada, hiçbir gerekçenin, askeri vesayetin toplumsal yaşama ve sivil iradeye müdahalesini meşru kılmayacağı vurgulandı. 

Tüm siyasi yapıların, demokrasi ve özgürlükler adına toplumun tüm kesimleri tarafından talep edilen evrensel değerler temelinde sorumluluk almaları gerektiği kaydedilen açıklamada, darbenin var olan sorunları çözmek yerine sorunları daha da karmaşık hale getirildiğinin altı çizildi.

açıklama da şu ifadelere yer verildi. "Düşünce ve İfade özgürlüğü kapsamında yapılan bir basın açıklamasına katıldıkları için halen tutuklu olan Belediye Eş Başkanlarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz, Parti Yöneticilerimiz ve Vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu tutuklamalar ve Belediyelerimize Kayyum atama durumu da Sivil iradeye bir darbe girişimidir.

Bu tür Askeri ve Sivil Darbeler Ülkemizin mevcut sorunlarını çözmeyeceğini aksine sorunları daha da derinleştireceğini çok iyi biliyoruz. Ülkemizde başta Kürt Halkının Evrensel değerler temelinde acil çözüm bekleyen talepleri ve daha birçok sorun varken, bu Darbe girişimi de sadece mevcut İktidarı paylaşma ve Ülkemizi yeni bir kaos ve buhran sürecine taşımaktan öteye geçmeyecektir. Bu yaşananlara karşı, mevcut iktidar tarafından Sıkı Yönetim yada Olağanüstü gibi bir halin uygulanması da anti demokratik bir karar olacaktır.

Bundan böyle;  Siyasi İktidarlar ve yapılar ne Ülke İçerisinde ne de Ülke dışında, Anti Demokratik hiç hiçbir gücün müdahalesine fırsat vermemelidir.  

Devletin tüm Kurumları ile Siyasi parti ve yapılarının tamamı Ülkemizdeki tüm İnançların, Kimliklerin, Kültürlerin ve diğer etnik yapıların kardeşçe barış içerisinde yaşayabilecekleri evrensel hukuk çerçevesinde sürekli kendisini reforme eden, merkezi iktidarcı ve hegemonik bir zihniyetten arınmış demokratik bir niteliğe kavuşmalıdırlar.

Temennimiz odur ki, 15.07.2016 tarihinde darbe girişimi ile karşı karşıya kalan mevcut iktidar eksikliklerini de görüp, toplumsal barışı sağlayacak adımlar atması, ülkemizin demokratikleşmesi için Çoğulcu ve Demokratik bir Anayasaya geçişi gerçekleştirmesi ve başta komşu Ülkeler olmak üzere diğer tüm Dünya Ülkeleri ile iyi ilişkiler noktasında bir hamlenin yaşanmasıdır” denildi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.