1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümlülere Tesisatçılık Kursu
Hükümlülere Tesisatçılık Kursu

Hükümlülere Tesisatçılık Kursu

Hakkari'de bir gurup eski hükümlü, topluma kazandırılmak amacıyla açılan meslek kursunda elektrik tesisatçılığı eğitimi alıyorlar.

A+A-
Hakkari'de bir gurup eski hükümlü, topluma kazandırılmak amacıyla açılan meslek kursunda elektrik tesisatçılığı eğitimi alıyorlar. Kursa katılan erkek hükümlülerin arasında yer alan hükümlü bir bayan, geleceğin elektrik tesisatçısı olma yolunda büyük çaba sarf ediyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü ile İş Kur ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde açılan elektrik tesisatı kursunun tanıtılması amacıyla bir tören düzenlendi.

Törene, Vali Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, Ağır Ceza Reisi Ahmet Maden, Emniyet Müdürü Cavit Çevik, Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Tahir Yaşar ile daire amirleri, eski hükümlüler ve çeşitli kurslarda eğitim gören kursiyerler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan törende bir konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, adaletin asıl amacının insanlara ceza vermek değil, topluma kazandırmak olduğunu söyledi.

Projelerinin amacının cezasını tamamlamış hükümlülerin sivil hayatta ittifak sağlaması için bir meslek sahibi olmalarını sağlamak olduğunu belirten Apaçık, "Hedefimiz eski hükümlülerimize balık tutmasını öğretmektir. İnşallah bu projemiz amacına ulaşır ve bu eski hükümlü arkadaşlarımız bir meslek sahibi olarak evlerine bir ekmek götürüp çorbalarını kaynatır vaziyete gelirler. Bu arkadaşlarımız edinecekleri meslek sayesinde inşallah bundan sonra cezaevine düşme konumuna gelmezler. Özellikle Hakkari gibi işsizliğin yoğun olduğu bir yerde bir meslek çok önemlidir" dedi.

Vali Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, Türkiye Cumhuriyeti olarak kalkınma hedefleniyorsa, her alanda ve anlamda üreteme katkı yapacak süreçleri harekete geçirmeleri gerektiğini belirtti. Bu ülkenin vatandaşı olan herkesin konumda olursa olsun herkesin bu memleket için yapabileceği bir şey olduğunu belirten Pehlivan, "Cezaevine düşmüş insanlarımızın üretime katılmaları bizleri mutlu etmiştir. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık ve beraberindekiler daha sonra elektrik tesisatı kursunu ziyaret ederek burada eğitim alarak çalışan hükümlülerle sohbet etti.

Hükümlü bayan Piruze Kaynak ise, kursun tek bayan hükümlüsü olduğunu yaklaşık 1 aydan beridir 20 arkadaşla birlikte kurs gördüklerini söyledi. Yaptığı müracaat üzerine kursa katıldığını belirten Kaynak, ileride elektrik tesisatçısı olmayı düşündüğünü belirtti.

Yaklaşık 3 ay boyunca sürecek kurs sonunda hükümlülere sertifika vereceği, 20 hükümlüye ayrıca günlük olarak 7.5 YTL ücret verildiği bildirildi. (İha)