1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “FETÖ operasyonları sırasında yanlış yapıldıysa, düzeltilecek”
“FETÖ operasyonları sırasında yanlış yapıldıysa, düzeltilecek”

“FETÖ operasyonları sırasında yanlış yapıldıysa, düzeltilecek”

Başbakan Yıldırım, “Yanlış yapıldıysa, operasyonlar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlışlar düzeltilecek” dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’daki valiler toplantısında konuştu.

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma için “Yanlış yapıldıysa, operasyonlar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlışlar düzeltilecek” dedi.

Yıldırım açıklamalarında şunları söyledi:

“Hata yapın ama hainlik yapmayın”

“Kamu görevlileri görevlerini yaparken hata yapmaktan korkar. Sahadaki hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Bunu bir kere unutmayın. Uygulamanın içinden gelen biri olarak söylüyorum. Eğer usulü, biçimi, her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışırsanız, işi yapamazsınız.

“Bir tercih yapacaksınız. İş mi yapacağız, yoksa mevzuatı mı kollayacağız Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ve menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın, hata yapmaya alan var ama hainliğe asla alan yok.

“Ciddi tasfiyeler yapılıyor”

“FETÖ’den açığa alınan çok sayıda kamu görevlisi var. Ciddi tasfiyeler yapılıyor. Titiz davranılmadığı, yaşla kurunun karıştırıldığı gibi serzenişler geliyor. İşin başında intikam duygusuyla değil adalet ile hareket edeceğiz dedik.

“Toplumda vicdanları rahatsız edecek, ‘Bu da yapılır mı’ dedirtecek bir olay yaşanmaması için kılı kırk yaracaksınız. Bir kez daha söylüyorum, burada ölçümüz belli. Baştan dedik ki ’17-25 Aralık sonrasıdır, öncesi bizim için geçerli bir şey değildir.’

“17-25 Aralık, örgütün devletle bilek güreşi yapmaya karar verdiği gündür. O günden sonra bu örgütle irtibatlı, iltisaklı, iş yapanlar varsa, var olmaya devam ediyorsa bir şekilde bunların mazur görülmesi, masum görünmesi asla düşünülemez.

“‘Kriz merkezi’ oluşturacağız”

“Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere bütün illerde bir nevi ‘kriz merkezi’ oluşturacağız. Yani bu konularda ‘kendisine haksızlık yapıldığı kanaati’ olan, bu şekilde size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa bunları oluşturacağınız birim vasıtasıyla toplayın

“Şüphesiz yanlış hesap Bağdat’tan döner. Yanlış yapıldıysa, adalete ve hukuka uymayan bir iş varsa bu operasyonlar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak ve yapılmış yanlışlar varsa düzeltilecek.

“Emniyet kadar jandarmaya da önem verin”

“Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da aynı şekilde önem verin. İkisi bir olduğu zaman sinerjileri birleştiği zaman yönettiğiniz ildeki güvenlik, asayiş ve toplum huzuru çok daha rahat şekilde sağlanacak.

“Eğer bu kurumlar arasında bir koordinasyon sorunu, uyumsuzluk çıkarsa, birini diğerine daha çok tercih ettiğiniz algısı oluşmaya başlarsa o zaman bir zafiyet var demektir. Büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara özellikle dikkat etmenizi istirham ediyorum. Yenidir, zamanla oturacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.