1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ezidiler Çarşema Sor’u kutluyor
Ezidiler Çarşema Sor’u kutluyor

Ezidiler Çarşema Sor’u kutluyor

Ezidilerin Meleke Tawisi’nin yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor bayramı ya da Tausî Melek bayramı, dünyanın çeşitli yerlerine dağılan Ezidiler tarafından bugün kutlanıyor.

A+A-

Ezidilerin kutsal bayramları olan Çarşema Sor, bugün kutlanıyor.

Ezidiler için önemli bayramlardan biri olan ve baharı müjdelediğine inanılan Çarşema Sor, Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal’de olduğu gibi Almanya, Ermenistan, Türkiye gibi dünyanın farklı yerlerinde kutlanıyor.

Yıllardır Mezopotamya coğrafyasında Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan, dünyanın mayalandığı gün olduğuna inanılması dolayısıyla, doğanın canlanışı, yeni bir yılda güzel günlerin habercisi olan Çarşema Sor Bayramı, geçen yıl IŞİD’in Ezidilerin yaşadığı Şengal’e saldırması ve birçok Ezidi’yi katletmesi nedeniyle buruk kutlanıyor.

Sarkisyan’dan bayram mesajı

Çarşema Sor bayramı nedeniyle siyasetçiler de kutlama mesajı yayınladılar.

Agos’un haberine göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan’da yaşayan Ezidi halkı yayınladığı mesajda “Bu güzel ve aydınlık bayram, hem Ermenistanlı hem de Ermenistan’da yaşayan Ezidiler için savaşın karanlığı ile gölgeleniyor. Ermeni halkı, Ezidi kardeşlerinin sevincini olduğu kadar acılarını ve üzüntüsüne paylaşıyor. Umuyorum ki, bu bayram hepimiz için mutluluk, sevinç ve barış getirsin” dedi.

73. Ferman’a rağmen

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ezidi Ali Atalan da yayınladığı kutlama mesajında şöyle dedi:

“Bütün insanlığın tanık olduğu utanç verici katliamlar, sürgünler ve son olarak 2014 yılında Şengal’de imha amaçlı yaşatılan ‘73’üncü Ferman’ Ezidi toplumunun başına neler geldiği bağlamında dramatik bir  örnektir. Ezidi toplumunun inançlarını özgürce yaşayabilecekleri, hiçbir dışlanmaya uğramayacakları günlere kavuşmasını diliyor, gelecek bayramların Ezdîxan’da, Şengal’in  direniş ve özgürlük mücadelesi ruhuyla kutlanması temennisiyle Çarşema Sor’u içtenlikle kutluyorum. Yüzlerini güneşe dönüp önce yetmiş iki millet, sonra kendileri için dualar eden Ezidi toplumunun bayramı Çarşema Sor kutlu olsun…”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü de bir mesaj yayınlayıp kutladı:

“Çarşema Sor’un, IŞİD’in elinde esir tutulan başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere tüm Ezidilerin özgürleşmesi ve bu vahşetten uzaklaşmak için göç yollarına düşen binlercesinin topraklarına dönmesine vesile olmasını diliyoruz. Tüm insanlık ailesini Ezidilere dayatılan bu 73’üncü kıyıma karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çarşema Sor Bayramını kutlarken Ortadoğu coğrafyasının Ezidi halkı başta olmak üzere tüm halkların özgür, eşit ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyoruz.”

Çarşema Sor

Ezidi inancında büyük bir yere sahip olan Çarşema Sor bayramını Nisan ayının 13’den sonra gelen ilk Çarşamba kutlanır.

Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan ve Meleke Tawisi’nin yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor dünyadaki bütün Ezidiler tarafından Kürtlerin yeni yılı anlamıyla Tausî Melek bayramı olarak kutlanır.

Nisan ayının doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, Mezopotamya’da kışın yaşanan zor yaşam şartlarının bittiği ve yaşama şartlarının doğa tarafından yaratılan imkanlarla kolaylaştığı ve bundan dolayı yaşama sıkı sıkıya sarılmaya başlanan ay olduğuna inanılır. Bundan dolayı Ezidiler Nisan ayını yılın gelini olarak görürler ve Nisan’da düğün yapmazlar.

Yaşamın kaynağı ve rengi olarak görüldüğü için Çarşema Sor’da yumurtalar kırmızıya boyanır ve tokuşturulur. (imc)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.