Êzdî Kürtleri savunmak için 1000 kişilik Pêşmerge taburu kuruluyor

Kürdistan Bölge Başbakanı Nêçîrvan Barzanî’in talimatıyla Şingalê’nin savunması için 700 kişilik bir askeri birim kuruluyor.
Basnews'te yer alan habere göre Meyser Hecî Salih sözlerini şöyle sürdürdü: ’’ Taburun bir an önce kurulmasını umuyoruz. Kurulacak tabur Şingalê’nin işsizlikle boğuşan gençleri için yeni bir imkan yaratacak ve işsizliğin azalmasına katkıda bulunacak. Terörist saldırılardan dolayı çoğu genç Mûsil’in Rebia ilçesinden Şingalê’ye göç etmek zorunda kaldı ve şu anda geçimlerini sağlayabilecek bir işe sahip değiller.’’
Bilindiği gibi radikal islami grupların saldırılarından dolayı can ve mal güvenlikleri kalmayan çok sayıda Êzdî Kürt Rebîa’dan Şingalê’ye doğru göç etmek zorunda kaldı ve yaşam koşulları giderek ağırlaştı.

Daha önce Mûsil kentine yakın bölgelerde öldürülen Êzdî vatandaşların ölümünü protesto etmek için yaptıkları gösteride Êzdî vatandaşlar, yetkililerden acil  ve caydırıcı kararlar alınmasını talep etti. 
Kürdistan Bölge Başbakanı Nêçîrvan Barzanî, Êzdî Kürt vatandaşların savunması için özel bir askeri birim kurulmasına karar vermişti. Bölgeyi iyi tanıdıklarından ve kontrolü sağlamaları daha kolay olacağından, kurulacak askeri birimin şingalêli gençlerden oluşturalacağı bildirildi.

Başta Musul ve Duhok olmak üzere Irak ve Kürdistan Bölge şehirlerinde yaklaşık 500 bin Êzdî vatandaşın yaşadığı tahmin ediliyor. Son dönemlerde bazı Êzdî aileler savaş ve baskılar yüzünden Avrupa’ya göç etmek zorunda kaldı.
hun arodene
 // roj76
tarzani bir yandan pdk-s yi kuarak rojavada ortalığı karıştırmaya çalışırken bir yandan da ezidileri kurda kuşa yem ediyor PKK varken bu güneyli zırtolara gerek yoktur bunlar türkiye ye geldiklerinde de turist gibi davranıyorlar güney kürtleri gittikçe çine benziyor nasıl bütün zenginler pekin de ise güneyde de barzani aşireti en zengindir diğer insanlar aç mış tokmuş onların umurunda bile değil. bunların işi gücü ROJAVA yı boğmak ve AKP gibi zor bela kendini herkese bir şekilde kabul ettirmek .. dünya diktatorlerden kurtulmaya çalısırken bunlar kendini diktator ilan ediyor bunca acılar çekmiş kürt halkına bunlar revamı? kürtlerin bu kadar düşmanı varken siz sınırlarınzıı sadece PYD ye kapatıp ezidileride korumuyorsunuz sizin amacınız ne...
16 Mayıs 2014 Cuma 00:19
Atalarımız.
 // Enver Özkahraman
Her him olursa olsun Êzidilere uzanan eller kırılsın,belalarını bulsunlar....
15 Mayıs 2014 Perşembe 21:13
Kurd
 // ezidi
Muslüman şafii, Müslüman alevi, ezidi, hrıstiyan, yahudi,davudi... demokrat, kominist, menfaatçi, devletçi, korucu... zaza, kurmanc goran, soran... Kurd ve Kurdistan o kadar çok bölünmüşki Kürdistanı kurmak çok zor. ne olurduki ortak fikrimiz, düşüncemiz, dilimiz, dinimiz aynı olsa... ozaman Kürdistan kurmak ne kolay olurdu....
15 Mayıs 2014 Perşembe 18:14