Erzurum'da Kürt öğrencilere ırkçı saldırılar dinmiyor

Ülkücü bir gurubun saldırısı altındaki 15 Kürt öğrenci sığındıkları bir öğretim görevlisinin odasında mahsur kaldı. Saldırı tehdidinin devam ettiği öğrenciler, linç tehdidine karşı girdikleri odanın kapısına barikat kurmak zorunda kaldı.

ERZURUM - Erzurum'da ülkücü bir grubun Atatürk Üniversitesi'nde Kürt öğrencilere saldırısı sonucu başlayan gerginlik devam ediyor. Kendileri saldırıya uğramalarına rağmen 35 kadar Kürt öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığı üniversitede, bu saldırıyı gerçekleştiren ülkücü gurup fütursuzca bu kez Coğrafya bölümüne gidip, final sınavlarının yapıldığı sınıfları bastı. Basılan sınıflarda "Ş…siz Kürtler, bölücüler" diye bağırılıp, adeta Kürt öğrenci avına çıkıldı.

Okula yığılan yüzlerce polis saldırgan gruba müdahalede bulunmazken, Kürt öğrenciler çareyi bir öğretim görevlisinin odasına sığınmakta buldu. Odanın kapısına masa ve dolapları yığarak barikat kuran 15 Kürt öğrenci hala linç tehdidi altında. 

Odada mahsur kalan öğrencilerden aynı zamanda DİHA muhabiri olan Deniz Acar da saldırgan grup tarafından sopalarla darp edildi. 

Ülkücü grupların sık sık bulundukları odanın kapısını tekmeleyerek içeriye girmeye çalıştığını bildiren Acar, ülkücülerin odaya girişini engellemek için kapının arkasına barikat kurduklarını belirtti. 

Acar, ailelerin ve Kürt esnafların kendilerini üniversiteden çıkarmak için kampus kapısına geldiğini, ancak içeri alınmadığını da öğrendiklerini de aktardı. 

Öte yandan, bir grup ülkücünün ellerinde satır ve sopalarla Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı semtine gittiği öğrenildi. 

cewap
 // aras feraşin
barış diyorsak, huzur diyorsak, kan dökülmesin diyorsak sizde bunu anlayın buna göre yaklaşın, biz daha son sözümüzü söylemedik ve kolay kolay da söylemeyiz.Adınız gibi emin olun ki bizim yapabileceğimiz çok şey var....
12 Haziran 2014 Perşembe 14:52
Bu nasıl iş
 // Mıxemmed
Resmen yıllardır pkk ve bdp yıllardır bu olayları izleyip duruyor. bu köpekler cezasız kaldıkları müddetçe bu it sürüsü saldıracaktır...
12 Haziran 2014 Perşembe 08:22
Türk .Kürt
 // erzurumlu
. ..Allaha kurana yemin olsun.ki ...Müslüman olan Türk kürt kardeştir..dadas...
12 Haziran 2014 Perşembe 00:18