1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Dolmabahçe çıkışı
Erdoğan'dan Dolmabahçe çıkışı

Erdoğan'dan Dolmabahçe çıkışı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatına işaret eden HDP’yi hedef aldı, bir kez daha, “Ne Dolmabahçe Mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey?” dedi.

A+A-

Adana’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Dolmabahçe Mutabakatı ile ilgili açıklamalarda bulundu, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) hedef aldı.

Siyasi parti başkanlarının, TBMM’nin kuruluşunun 96’ncı yıl dönümü dolayısıyla özel gündemle toplanan Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, HDP adına konuşan Çağlar Demirel’in Dolmabahçe Mutabakatı’na gönderme yapan ifadelerini anımsatarak, “Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey?” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bir tanesi iç savaştan bahsediyor, terör örgütü arkasında ya. İkide bir, Dolmabahçe mutabakatından bahsediyor. Ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıkmış böyle bir şey? Böyle bir mutabakat falan söz konusu değil. Bu iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir, olmamıştır.”

Demirel ne demişti?

23 Nisan’da Meclis’te HDP adına konuşan Çağlar Demirel, çoğulcu ve ademi merkeziyetçi yönetim anlayışını esas alan 1921 Anayasası’nı anımsatmış, bir süre sonra hazırlanan 1924 anayasası ile çoğulcu ve eşitlikçi anlayışın yerini, otoriter, tekçi ve merkeziyetçi bir yaklaşıma bıraktığını belirtmişti.

Demirel, 1924 yılında başlayan darbe sürecinin, özerkliğe dayalı bir arada yaşama iradesini hiçe sayarak tekçi bir gündemi ülkeye dayattığını ifade etmişti.

Bugünkü koşullara değinen Demirel, Dolmabahçe Mutabakatı’na işaret ederek de şunları söylemişti:

“Türkiye’de kimlikler arasındaki kalıcı barışı tesis etmek ve darbecilere değil halka dayanan siyaseti sağlayacak olan Dolmabahçe mutabakatı, her türlü tekçi, inkarcı ve asimilasyonu merkezine alan anlayışı mahkum etme potansiyeline sahip bir demokratik anlayışın dışa vurumudur. Fakat bu demokratik anlayışı ve kalıcı barışa yönelik çağrıya karşı darbeci anlayıştan miras kalan bir yok sayma, tekçilik, inkarcılık çizgisi siyasi irade tarafından esas alınmıştır. Dolmabahçe Mutabakatının inkarı ile birlikte ülkemiz büyük bir savaş atmosferinin içine sokulmuştur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.