1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Yargının başkanlarıyla seyahat yaparız, bunlara alışacaklar
Erdoğan: Yargının başkanlarıyla seyahat yaparız, bunlara alışacaklar

Erdoğan: Yargının başkanlarıyla seyahat yaparız, bunlara alışacaklar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yargı mensuplarının Rize gezisinde kendisine eşlik etmesine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uganda’ya hareketinden önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan’a yüksek yargı mensuplarının Rize gezisinde kendisine eşlik etmesine yönelik eleştiriler soruldu. Erdoğan, ilgili soruyu, “Biz yargının başkanlarıyla, temsil noktasında olanlarıyla bu tür seyahatleri rahatlıkla yaparız. Bunun yasal, ahlaki, teamül olarak hiçbir yanlış yanı yoktur. Bunlara alışmadılar bunlar bugüne kadar ama alışacaklar” diye cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca  24 Kasım’da Türkiye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağıyla ilgili de pilotun suçlu olduğunu ifade ederek, “Bir pilotun hatasıyla Türkiye’nin feda edilmesi düşündürücüdür” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Yargı mensuplarıyla gezi

“Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da cumhurbaşkanıyım, yürütmenin de cumhurbaşkanıyım, yasama organının da cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşımın içerisine giren bu muhalefet hala siyaseti öğrenememiş. Önce bunların siyaseti öğrenmesi lazım.

“Bunlar, Tayyip Erdoğan birisine selam verse ‘Niye selam verdi?’ diye bunun hesabını soracaklar veya Tayyip Erdoğan’a birisi selam verse ‘Niye sen Erdoğan’a selam verdin?’ diye bunu soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyor. Biz yargının başkanlarıyla, temsil noktasında olanlarıyla bu tür seyahatleri rahatlıkla yaparız. Bunun yasal, ahlaki, teamül olarak hiçbir yanlış yanı yoktur. Bunlara alışmadılar bunlar bugüne kadar ama alışacaklar. Daha çok böyle devletin milletle kaynaştığı şeyleri görecekler.

“Biz yargının en üst temsilcileriyle orada halkımızla beraber çay tamilarının başında çay topladık ve güzel de bir Rize seyahati oldu. Ondan önce Balıkesir’de böyle bir seyahati aynı şekilde Yargıtay Başkanı’mızın daveti üzerine orada da yaptık. Herhalde Rize’ye gittik diye rahatsız olmuş olabilirler.

İsrail’le ilişkiler

“Bu konuda olumlu gelişmeler noktasında şu anda yine aynı noktadayız. Temennimiz odur ki bizim söylediğimiz özürdü, tamam. Tazminattı bu da tamam gibi görünüyor. Üçüncüsü ambargonun kaldırılması ki bunun içeriğinde bir, şu anda Filistin’de ciddi bir enerji sıkıntısı var. Bunun giderilmesi için bazı teklifler yaptık. Su sıkıntısı konusunda tekliflerimiz oldu. Gelişmeler olumlu gibi görünüyor. Eğer bunları aşabilirsek bir diğer konu da orada okulların, hastanelerin yapılması konusunda müsaade edilirse bizler Türkiye olarak, enerjide, suda bütün şebekeleri yapmaya varıncaya kadar yapacağız.

Putin’in “Türkiye adım atmalı” açıklaması

“Beni meraklandıran konu, acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor, onu ben anlamakta zorlanıyorum. Yoksa biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Biz kesinlikle Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetlerimizi geliştirmeyi arzu eden bir ülkeyiz.

“Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veya bir pilotun yapmış olduğu hata sebebiyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi düşündürücüdür.

“Biz Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin gayreti içerisinde olmamız gerekir diye düşünüyorum. Temenni ederim ki bir an önce bu sıkıntı aşılır ve Türkiye ile Rusya son 10 yıl içerisinde attıkları adımları yeniden atmaya devam ederler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.